AAA AUTO vylepšilo historický rekord, skupina loni prodala 86 000 aut

Estimated read time 5 min read

Nejvíce vozů se prodalo tradičně v Česku, následovaném Slovenskem, na které se začíná dotahovat Polsko.

Navzdory zpomalení, které bylo letos patrné v celém sektoru nových i ojetých vozů, dosáhla skupina AURES Holdings i v roce 2019 prodejního rekordu. V síti 57 prodejních a výkupních poboček AAA AUTO nakoupilo zánovní a ojeté vozy 86 000 zákazníků, což je o 3000 více než v roce 2018. V České republice se 47 000 vozy skupina udržela pozici největšího domácího prodejce automobilů v rámci jednoho subjektu. Největšího růstu docílila v Polsku, kde prodala oproti roku 2018 o 58 % více aut, celkem téměř 15 000.

„Těší mě, že i když není situace na trhu příliš příznivá, dokázali jsme v rámci skupiny udržet růst prodejů a s 86 000 vozy ještě o několik tisíc překonali loňský rekord. Rok 2019 je tedy zatím nejúspěšnějším v historii společnosti, a to jak z pohledu počtu prodaných vozů, tak z hlediska rozvoje pobočkové sítě, která se rozrostla už na 57 prodejních a výkupních míst. Největší dík za to patří naším téměř třem tisícovkám zaměstnanců, ale také téměř 170 tisícům zákazníků, kteří od nás minulý rok vůz koupili nebo ho u nás prodali,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti AURES Holdings, která mezinárodní síť autocenter AAA AUTO provozuje.

Při současném vývoji prodejů lze čekat, že síť autocenter AAA AUTO přivítá během letošního léta již svého dva a půl miliontého zákazníka. „Od doby po krizi jsme dokázali v rámci střední Evropy naše prodeje více než zdvojnásobit a věřím, že i díky pokračující expanzi v Polsku a rozšiřování či rekonstrukci poboček v ostatních zemích letos počet zobchodovaných aut ještě výrazně zvýšíme,“ dodala Karolína Topolová. V současné době má síť AAA AUTO v Polsku 13 poboček, do konce letošního roku má společnost v plánu dostat se až na dvacet. „Očekáváme, že se v letošním roce stane Polsko s více než 20 000 prodaných vozů naším druhým největším trhem. Tím bylo dosud Slovensko s 18 000 automobily ročně,“ doplnila Topolová.

Nejoblíbenějším prodávaným vozem v celé skupině je již dlouhodobě Škoda Octavia. Tahounem je obzvláště v České republice a na Slovensku, kde obsadila s přehledem první místa. V Polsku obsadila třetí pozici, v Maďarsku až pátou. Druhé a třetí místo u nás i na Slovensku drží další dva velmi oblíbené modely, kterými jsou Škoda Fabia a Volkswagen Passat. Velkou zajímavostí je, že zatímco menší Škoda je kromě zmíněné ČR a SR druhým nejoblíbenějším vozem a v Polsku hájí 4. pozici, v Maďarsku je až na 19. místě. V Maďarsku jsou obecně oblíbené pro nás ne až tak běžné vozy, jako například třetí Suzuki Swift, šestý Opel Corsa, sedmé Suzuki Ignis nebo devátá Mazda 3. V Polsku a Maďarsku je na prvním místě Opel Astra. Vysoce oblíbený je zde také Ford Focus hájící druhou pozici. Skokanem letošního roku je Škoda Rapid, která se letos posunula v ČR až na 4. pozici a v celé skupině je na 6. místě.

TOP 10 nejprodávanějších vozů v síti AAA AUTO v roce 2019

ČR SR Polsko Maďarsko
Škoda Octavia Škoda Octavia Opel Astra Opel Astra
Škoda Fabia Škoda Fabia Ford Focus Ford Focus
VW Passat VW Passat Škoda Octavia Suzuki Swift
Škoda Rapid VW Golf VW Golf Škoda Octavia
Škoda Superb Škoda Superb Škoda Fabia VW Golf
Hyundai i30 KIA Sportage Renault Clio Opel Corsa
VW Golf Kia Ceed Renault Megane Toyota Ignis
Ford Focus Opel Astra Opel Corsa Renault Megane
Ford Mondeo Škoda Rapid Opel Insignia Mazda 3
Škoda Yeti Ford Focus VW Passat Suzuki SX4

 

V roce 2019 opět výrazněji poskočily v oblibě vozy SUV, kterých se v síti autocenter AAA AUTO prodalo o 14 % více než v předešlém roce. Zajímavostí je, že většinou nešlo o vozy s náhonem na všechna čtyři kola. Významněji stoupl také zájem o off-roady (nárůst o 11 %) a o vozy MPV (nárůst o 8 %). V celkovém souhrnu si ale stále 35 % zákazníků pořizuje verzi hatchback a 24 % kombi.

Trendem uplynulého roku byl zvýšený zájem o benzínové varianty aut. V síti autocenter AAA AUTO si 55 % zákazníků odvezlo benzínový vůz. „Snad vůbec poprvé v naší téměř třicetileté historii klesla poptávka po dieselech tak výrazně. Těchto automobilů se prodalo v celé síti méně než v loňském roce, a to převážně ve prospěch benzínových aut,“ doplnila Topolová. Z alternativních pohonů nejvýrazněji roste zájem o hybridní vozy, vloni byl nárůst více než dvojnásobný.

Suverenitu si drží vozy s manuální převodovkou, které si v roce 2019 v síti AAA AUTO zakoupilo 83 % zákazníků. Vozy s automatickou převodovkou si ale výrazně polepšily, konkrétně o 13 %. V České republice si automat zvolilo o 7 % více zákazníků než v roce 2018, na Slovensku to bylo dokonce o 12 % více.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.