B2B e-commerce letos obratem překoná B2C e-commerce. Odhad je170 miliard

Estimated read time 4 min read

Podle expertního odhadu dojde v letošním roce na trhu e-commerce k výraznému milníku. Trh B2B (bussiness-to-business), tedy obchodní vztah mezi dvěma stranami, poprvé v historii překoná sféru B2C (business to consumer), která představuje vztah mezi firmou a koncovým spotřebitelem. Vyplývá to z analýzy českého trhu, kterou provedla společnost Shopsys, jež se soustředí na technologický vývoj a kontinuální rozvoj velkých B2C a B2B e-shopů na míru.

Současná situace na českém trhu práce doslova nutí firmy digitalizovat, a to včetně prodejních aktivit. Jednou z hlavních příčin je aktuální nízká nezaměstnanost, která podle údajů Českého statistického úřadu činila v lednu 2020 v České republice 3,1 %. Svůj podíl na digitalizaci mají i vysoké mzdy. Českým zaměstnavatelům se znatelně více vyplatí investovat náklady právě do procesů digitalizace než posilovat ve firmě lidské zdroje. Zaměstnanci navíc zejména v posledních letech proaktivně vyhledávají práci, kde mohou využívat svou kreativitu a pracovat na seberealizaci. Tato skutečnost tak klade rostoucí tlak na využívání technologií, aby rutinní a repetitivní činnosti už nemuseli vykonávat lidé.

„Pro výrobní, distributorské a prodejní B2B firmy však často není snadné zvládnout digitální transformaci jejich prodeje. Jejich klíčové kompetence leží právě ve výrobě či prodeji, nemají mindset technologické firmy,” vysvětluje Petr Svoboda, zakladatel a CEO společnosti Shopsys, a dodává: „Právě pro takové firmy je efektivnější k digitální transformaci přistoupit formou spolupráce se zkušeným partnerem, který má potřebné technologické know-how.”

K masivnějšímu rozvoji B2B e-commerce bude docházet i z toho důvodu, že již nyní se dá pozorovat nabourávání” zavedených pořádků v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Někteří výrobci by v ideálním případě rádi prodávali své zboží a služby přímo koncovým zákazníkům. Toto propojení a rychlá zpětná vazba od klientů do výroby umožňuje například personalizovat zboží, což jde na ruku aktuálnímu trendu průmyslu 4.0. Rozvoj B2B e-commerce naplno probíhá už například v USA. „Zde představuje v současné době sféra B2B již dvojnásobek obratu oblasti B2C. U nás letos B2B e-commerce překoná trh B2C a očekáváme, že se tempo růstu B2B e-commerce bude ještě dále zrychlovat. Očekáváme, že u nás letos B2B e-commerce překoná trh B2C, tempo růstu B2B se bude ještě dále zrychlovat. V roce 2019 činil obrat B2C e-commerce 155 miliard, pro letošní rok očekáváme nárůst nad 170 miliard, trh B2B e-commerce by se mohl dostat i nad 175 miliard.” zakončuje Svoboda.

Na českém trhu chybí dostatek informací, osvědčené postupy, ale i platforma pro sdílení zkušeností a setkávání firem digitalizujících svůj prodej. I proto pořádá společnost Shopsys 28. 5. v Praze B2B e-commerce konferenci určenou zejména pro marketingové ředitele a e-commerce manažery zaměřenou na praktické strategie a taktiky, které firmy mohou ihned aplikovat do praxe. Konference proběhne prostřednictvím unikátních přednášek, příběhů úspěšných firem a know-how předních odborníků a cílem bude inspirace B2B firem k úspěšné digitální transformaci prodeje. Zájemci se mohou o konferenci informovat na adrese www.b2bef.cz.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.