Brána do Persie pomáhá českým firmám pronikat na íránský trh

Estimated read time 3 min read

Zájem českým firem o podporu Hospodářské komory ČR (HK ČR) při rozvíjení obchodu s Íránem je enormní. Potvrzuje to i nově otevřený program Brána do Persie, do něhož se začaly hlásit první firmy, banky a investiční fondy. HK ČR pro podnikatele organizuje také hned dvě podnikatelské mise do Íránu.

„Íránský trh s 80 miliony spotřebiteli české firmy láká. Do nově otevřeného programu podpory určené firmám se zájmem o rozvíjení obchodních vztahů s Íránem se zapojilo prvních 14 firem,“ potvrdil ředitel Zahraničního odboru HK ČR Jiří Hansl. „Jedná se o firmy například z oblastí výroby těžebních strojů, technologií pro čištění vod, protichemických výrobků, ale i z oblasti turismu či finančnictví. Některé z nich v Íránu již působí, jiné hledají v Íránu partnery třeba pro vytvoření distribučních sítí,“ doplnil Hansl.

Program, na němž Komora spolupracuje mj. s Íránskou obchodní, průmyslovou a důlní komorou, zpřístupňuje firmám kontaktní servis mezi íránskými a českými firmami, umožňuje získávat dokumenty nezbytné pro realizaci exportu, např. osvědčení o původu zboží či ATA karnety pro bezcelní přepravu výrobků na výstavy a veletrhy, nebo využívat portál www.branadopersie.cz. Web shromažďuje informace o íránském trhu nebo zprávy od zastupitelských úřadů ČR v Teheránu.

HK ČR v blízké době organizuje také dvě mise do Íránu. První z nich se uskuteční ve dnech 15. až 21. dubna. Během ní 25členná delegace převážně z oblastí důlních technologií a energetiky doprovodí do Íránu náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapu. „Firmám jsme zajistili jednání s jejich íránskými protějšky v Teheránu a později v Birjandu a Tabasu, ve kterém navštíví i důl Tabas Parvadeh Coal Company (TPCC),“ potvrdil předseda Zahraniční sekce HK ČR Ilja Mazánek, který delegaci podnikatelů do Íránu povede.

Historicky první misi do Íránu v novodobé historii ČR uspořádala HK ČR ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR už v září roku 2014, čímž prolomila pomyslné tabu ještě před postupným rušením sankcí vůči Íránu. Další mise se konala o rok později poté, co s prezidentem HK ČR Vladimírem Dlouhým na půdě HK ČR projednával možnosti prohloubení obchodní spolupráce mezi Íránem a ČR íránský ministr financí a hospodářství Ali Taieb Nia.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.