Dnes zveřejněná čísla ČSÚ o výsledcích průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu v dubnu a květnová čísla z Úřadu práce o nezaměstnanosti svědčí o stále se zlepšující kondici českého hospodářství. Podle Hospodářské komory ČR je země na počátku hospodářského růstu, dobrý výhled očekává i na další měsíce. Vláda by toto období měla využít k reformám, ke snížení státního dluhu a ke snížení celkového zatížení práce v zemi, které je jedno z nejvyšších ve světě.
Průmyslová výroba sice v dubnu zpomalila meziroční růst na 4,3 % z březnových revidovaných 6,3 %, tento handicap je však pouze optický a smazává jej vysoká srovnávací základna loňského roku. Navíc meziměsíčně průmyslová výroba stoupla o slušných 0,8 %. Za velmi slibný je nutné považovat i vývoj nových zakázek. Ty sice v dubnu meziročně rostly o „pouhých“ 6,1 %, ale i zde je nutné vzít v úvahu vysokou loňskou srovnávací základnu (+ 14,3 %). Větší nárůst zaznamenaly zakázky v tuzemsku (vzrostly o 8,7 %), což ve spojení s růstem stavební výroby (meziročně plus 10,2 %), který dominoval zejména inženýrskému stavitelství, vypovídají o oživení infrastrukturních projektů, doprovázejících oživení.
Hlavním tahounem průmyslové výroby v dubnu zůstává automobilový průmysl. Pro stabilnost pozitivního výhledu hovoří i vzestupný vývoj průmyslové výroby v Německu, největšího obchodního partnera českého průmyslu zaměřeného na výrobu dopravních prostředků.
Nejnovější výsledky ve spojení se snižujícím se počtem nezaměstnaných potvrzují, že české hospodářství je na vzestupu. Zaměstnavatelé jsou ale v České republice zatíženi vysokými odvody, cena práce je tak pro ně vysoká, což brzdí hospodářský růst a snižuje konkurenceschopnost českých podniků a České republiky. Vláda by podle Hospodářské komory proto měla přistoupit k reformním krokům, které povedou k tomu, že celkové zatížení práce se sníží. Nejlépe se takové reformy začínají dělat právě v době hospodářského růstu.
+ There are no comments
Add yours