Dobrá zpráva: Průmyslová výroba roste

Estimated read time 2 min read

Průmyslová produkce podle Českého statistického úřadu v únoru meziročně vzrostla o 6,7 procent. Hodnota nových zakázek, které realizují české podniky, narostla o téměř 20 procent.

„Jsou to další čísla signalizující vývoj průmyslu v prvním čtvrtletí, které navázalo na příznivý trend v druhé polovině loňského roku. Současný vývoj pomáhá průmyslu stabilizovat se, a v některých firmách či odvětvích postupně i překonávat předkrizová tempa výroby a tržeb. Pokračování trendu v následujících měsících je předpokladem obnovy výše finančních výsledků firem, zaměstnanosti a investic, kde si na růst musíme ještě počkat,“ uvedl Bohuslav Čížek, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba pryžových a plastových výrobků. V případě výroby strojů a zařízení nebo výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu naopak výroba poklesla.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v únoru 2014 meziročně vzrostly o 11,0 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 16,1 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 5,6 %.

Hodnota nových zakázek v únoru 2014 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 19,9 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 23,0 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 14,1 %. Nárůst zakázek se pozitivně odrazil i v počtu zaměstnanců. Průměrný evidenční počet zaměstnancův podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v únoru 2014 meziročně zvýšil o 1,1 % a jejich průměrná měsíční nominální hrubá mzda dosáhla 25 430 korun.

Zdroj: ČSÚ, Svaz průmyslu a dopravy ČR

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.