Ekonomika roste: Oslabení koruny vůči euru má pozitivní výsledky

Estimated read time 2 min read

Bude tomu pomalu rok, co se Česká národní banka rozhodla využít svého práva a zasáhnout do kurzu eura vůči koruně. Česká měna oslabila a již několik měsíců nás stojí jedno euro 27 korun. Tuzemská ekonomika díky tomuto kroku vypadá podstatně lépe, alespoň to sdělil guvernér centrální banky Miroslav Singer na kulatém stole v Hradci Králové, kde se setkal s byznysmeny.

„Česká ekonomika v tuto chvíli vypadá podstatně lépe než před rokem. Loni touto dobou byli mnozí z nás přesvědčeni, že se budeme propadat, propadat a propadat. Teď už se začínáme bavit o tom, jestli se nám nedaří příliš dobře. Nezapomeňme, že máme za sebou nejhlubší recesi od roku 1989,“ uvedl Singer.

A své tvrzení podložil čísly. Zatímco loni v prvním pololetí klesal objem exportů o 1,6 procenta, tak letos v prvním pololetí meziročně rostl o 10,5 procenta. Průmyslová produkce se v letošním prvním pololetí zvýšila o 6,2 procenta, ve stejném období roku 2013 byl ovšem zaznamenán pokles o 3,2 procenta.

Pozitivní čísla ukázal také hrubý provozní přebytek nefinančních podniků (zisk a odpisy), který vzrostl v prvním pololetí roku 2014 meziročně o 17,1 procenta, zatímco v loňském prvním pololetí klesl meziročně o 4,8 procenta. Což znamená, že i v eurech vzrostl zhruba o 9 procent.

„Počet zaměstnaných vzrostl v červenci 2014 ze 4,857 milionů na 4,872 miliony, tj. meziročně o více než 15 tisíc pracovních míst. Počet volných pracovních míst se v červenci 2014 zvýšil na 51,1 tisíc, v meziročním porovnání o 10,9 tisíc. Zároveň se snižuje podíl částečných úvazků,“ uvedl guvernér.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.