Expert: Zaklekávání na podnikatele bude po koronavirové krizi častější. Štěstí bude přát připraveným

Estimated read time 5 min read

Poslední měsíce přidělaly podnikatelům vrásky na čele. Řada z nich byla nucena zavřít kvůli koronavirové krizi dočasně své podniky, někteří z nich už znovu neotevřeli. Přibývají také důkazy o tom, že finanční úřady a další orgány státní správy „zaklekávají“ na drobné podnikatele a živnostníky. Obrana vůči tlaku státu existuje, vyžaduje však znalost zákonů a perfektní přípravu.

Počty kontrol ze strany finančních úřadů jdou do tisíců. Jak ve svém prohlášení uvádí sama Finanční správa, každý rok dostane přes deset tisíc podnětů, jimiž se musí zabývat. Například v roce 2018 bylo podáno 2 533 trestních oznámení na podnikatele, většina se týkala trestního oznámení ohledně krácení daně.

Nejsou to ale jen podněty, jimiž se finanční úřady zabývají. Sami úředníci, jak ukazují kauzy z posledních dnů, na něž poukázaly Seznam Zprávy, jsou motivováni k tomu, aby byli při kontrolách podnikatelů aktivní a takzvaně na ně „zaklekávali.“

Například v případě EET provede finanční a celní správa kolem 200 kontrol denně. Okresní správy sociálního zabezpečení pak dohromady provedou kolem 100 tisíc kontrol ročně u zaměstnavatelů, což je v průměru kolem 400 kontrol denně. I Státní inspekce práce je činná. Jen za první polovinu loňského roku zjistila při 12 tisících kontrolách 17 tisíc nedostatků a uložila přes 2 tisíce pokut, celkem za 186 milionů korun.

Formality za statisíce

Pravděpodobnost, že podnikatel bude kontrole podroben, je tak vysoká. „Nemusí přitom obcházet zákony, aby na něho úředníci prohřešek našli. Kontroly často odhalí i to, co byste vůbec nečekali. Uvedu příklad. Jeden podnikatel si založil firmu ve stavebním oboru a od svého bývalého zaměstnavatele získal potřebné potvrzení, že má ve stavebnictví praxi. Když to ale později úřad kontroloval, zjistil, že firma, jež potvrzení poskytla, nemá zapsanou živnost na provádění staveb, a tak na sebe vydaným potvrzením prozradila, že ji provádí neoprávněně. V podobných situacích podnikateli hrozí pokuta až do výše 750 000 korun,“ říká podnikatelský konzultant Roman Sokola.

Výstrahou pro ostatní může být i podnikatel z Prostějova, který vedle servisování výrobních zařízení výjimečně prováděl i jejich montáže. Ale na ty se jeho živnost nevztahovala. Výdělky sice řádně danil a zdánlivě tak bylo vše v pořádku, ovšem jen do chvíle, než na tuto skutečnost upozornil jeden zákazník. „Případu se ujal živnostenský úřad a následně i policie. Muži tak hrozila nejen pokuta v řádu statisíců, ale také vězení. Přestože vše nakonec – i díky dobré práci advokátů – dopadlo pro podnikatele dobře, stálo ho to mnoho času, úsilí a nervů. To se koneckonců mohlo nepříjemně podepsat i na jeho další práci – a vlastně jen kvůli zdánlivé formalitě,“ upozorňuje Roman Sokola.

Kvóty zakleknutých podnikatelů

Podnikatelé v současné době čelí nejen propadu ekonomiky, ale i častějším kontrolám ze strany úředníků. „Kontroloři jsou pod tlakem. Aktuálně například finanční úřad rozesílá podnikatelům, kteří si získali kompenzační bonus, aby ještě jednou zvážili, zda ho čerpali oprávněně. Je za tím cítit varování,“ konstatuje Roman Sokola. Koronavirová krize s sebou podle něho sice přinesla řadu opatření, která mají živnostníkům a podnikatelům pomoci, ale schodek státního rozpočtu stoupá a stát tak hledá, kde získat další prostředky.

Jak ukazuje nedávný případ z Valašského Meziříčí, na který v reportáži upozornily Seznam Zprávy, úředníci dostávají shora nařízeno, že musí vydat určitý počet zajišťovacích příkazů nebo udělat určitý počet dražeb zabaveného majetku. „To dokazuje existenci kvót, kolik firem a podnikatelů má být v daném roce takzvaně zakleknuto. V roce 2013 bylo vydáno 457 zajišťovacích příkazů, ale v roce 2016 už to bylo 1 561 příkazů,“ dodává Roman Sokola.

Tlak se ještě zvýší

S ohledem na rostoucí schodek státního rozpočtu odborníci očekávají, že stát bude hledat peníze všude možně. „Tlak na výkon se rapidně zvýší a zvětší a bohužel to nejvíce odnesou nepřipravení podnikatelé. Proto doporučuji včasnou konzultaci s experty, daňovými poradci nebo kvalifikovanou přípravu s knižním průvodcem – například s nově chystanou knihou Jak se připravit na kontroly z úřadů, která je již v předprodeji,“ uzavírá Roman Sokola.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.