Firmy v Česku enormně zvýšily zájem o ochranu zaměstnanců při práci ve výškách

Estimated read time 4 min read

Zaměstnavatelé v Česku začali mít enormní zájem o ochranu zaměstnanců proti pádu při práci ve výškách, informují odborníci na bezpečnost práce. Vedle toho se v praxi čím dál více prosazují technologicky vyspělé typy pracovních rukavic z nových materiálů, které postupně nahrazují konvenční typy a podílí se na snižování pracovní úrazovosti. Stále větší roli v ochraně zaměstnanců hrají i bezpečnostní audity.

Loni jsme prodali firmám 30 milionů párů rukavic

„Poloviční podíl našeho obratu tvoří pracovní rukavice, loni jsme prodali 30 milionů párů. V tomto sortimentu pozvolna stoupají prodeje dražších a technologicky vyspělých typů. Kvůli delší životnosti a nižší spotřebě během pracovní směny podstatně snižují firmám náklady na odpadové hospodářství a s tím související logistiku, jak ukazují výsledky bezpečnostních auditů. Nová generace rukavic navíc lépe chrání zaměstnance před pracovními úrazy i výskytem kožních onemocnění, která mají v Česku druhý největší podíl mezi nemocemi z povolání. Pro firmy pak představuje účinnější ochrana rukou méně neschopenek kvůli poškozenému zdraví horních končetin, což je důležité zvláště nyní, kdy zaměstnavatelé zápasí s akutním nedostatkem lidí,“ konstatuje jednatel Ardon Safety Tomáš Voženílek.

Rostou prodeje bezpečnostních postrojů pro výškové práce

Zatímco pracovní rukavice tvoří dominantní podíl na obratu, největší nárůst v prodejích patří sortimentu ochrany proti pádu. Jedná se například o bezpečností postroje pro práci ve výškách a polohovací pásy, prodeje vyskočily za posledních pět let o 1000 procent. „Ochrana proti pádu je oblast, která byla řadu let v mnoha profesích zanedbávána. Nám se podařilo tento komplikovaný a z hlediska požadavků norem nepřehledný sortiment zpopularizovat a zpřehlednit. Ulevili jsme firmám a převzali na svá bedra některé povinnosti, které souvisí s přísnou evidencí a kontrolou výškových postrojů a pásů. A to se pak odrazilo na celkovém růstu poptávky,“ vysvětluje jednatel Ardon Safety Tomáš Voženílek.

Posiluje poptávka po bezpečnostních auditech

Mezi největší domácí i zahraniční zákazníky společnosti Ardon Safety patří firmy z automobilového průmyslu. Následuje stavebnictví, potravinářský průmysl a zemědělství. Vedle zboží mají firmy rostoucí zájem také o bezpečnostní audity. „Je to dobrovolná služba na bázi důvěry, která nemá firmy nachytat na švestkách, ani není smluvně vázána na žádný odběr zboží. Smyslem je zlepšit systém bezpečnosti práce a pomoct lépe řídit výdaje během nákupu ze zákona povinného ochranného vybavení pro zaměstnance. Z praxe totiž víme, že si firmy často a nevědomky budují zbytečné vícenáklady až v řádu milionů korun ročně,“ uzavírá Tomáš Voženílek, jednatel Ardon Safety.

Ardon Safety hlásí rekordní obrat 1,1 miliardy korun

Přerovská společnost Ardon Safety, která dodává pracovní oděvy, obuv a pomůcky, zvýšila obrat meziročně o šest procent na rekordních 1,1 miliardy korun. Zisk společnosti stoupl z předloňských 71 milionů korun na 77 milionů korun. Nejvýraznější podíl na obratu mají pracovní rukavice, firmy si za loňský rok pořídily celkem 30 milionů párů. Největším skokanem je sortiment ochrany zaměstnanců proti pádu. Posiluje také segment služeb, zejména bezpečnostních auditů. Ardon Safety patří ve svém oboru do trojice největších hráčů v Česku.

 

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.