Jeden z bloků Jaderné elektrárny Temelín je odstaven

Estimated read time 2 min read

Na prvním bloku probíhá plánovaná odstávka spojená s výměnou paliva v reaktoru. Druhý blok technici připravují na obnovení výroby elektřiny. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Na druhém bloku byly ukončeny všechny plánované činnosti, včetně parogenerátorů a následných detailních kontrol. Na základě výsledků kontrol Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal povolení ke startu reaktoru druhého bloku. Provozní personál reaktor nastartoval 28. 7. v 15:30 hodin a do včerejší půlnoci byly provedeny všechny fyzikální testy na minimálním výkonu reaktoru.

Po skončení těchto testů bylo zahájeno zvyšování výkonu reaktoru k provedení vyvážení turbíny, ve které byly během odstávky vyměněny všechny tři nízkotlaké rotory. Druhý blok díky tomu zvýší výkon o cca tři procenta.

Vyvažování turbíny zahájíme dnes na výkonu reaktoru třicet procent. Po ukončení všech naplánovaných zkoušek nové turbíny přejdeme k obnovení výroby elektřiny. Tím skončí odstávka druhého bloku, která se svou délkou téměř 105 dní zařadí mezi pět nejdelších odstávek elektrárny Temelín.

Informace o parametrech na 1. bloku dnes 30. 7. 2015 v 12:45 hodin:

  • blok je v odstávce
  • výkon turbogenerátoru – 0 MWe
  • výroba elektřiny od začátku roku: 4 931 783 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku dnes 30. 7. 2015 v 12:45 hodin:

  • blok je na plánovaném výkonu
  • výkon turbogenerátoru – 0 MWe
  • výroba elektřiny od začátku roku: 2 725 540 MWh

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.