Již třetinu úspor mají klienti v investicích

Estimated read time 3 min read

Objem peněz, které Češi zhodnocují prostřednictvím investování, rychle roste. Klienti České spořitelny zhodnocují již třetinu svých úspor v nějakém typu investičního produktu, zejména v podílových fondech. Zatímco na spořicích účtech mají klienti České spořitelny zhruba 614 miliard korun, objem prostředků, kteří individuální klienti investují v různých investičních produktech, již překročil 186 miliard. Nějaký typ investičního produktu využívá 460 tisíc klientů České spořitelny, tedy zhruba každý čtvrtý z dvou milionů primárních bankovních klientů.

Peníze na spořicích účtech by měly sloužit jako rezerva pro nenadálé výdaje.  Spořicí účty dnes neslouží a v dohledné době ani nebudou sloužit jako produkt pro zhodnocení majetku. Peníze na spořicích účtech neporazí inflaci a reálně ztrácejí svou hodnotu. Co dnes stojí 100 tisíc korun, to za rok bude s velkou pravděpodobností stát 103 tisíc a spořicí účet v lepším případě dodá pouze 101 tisíc. Peníze nad optimální rezervu tří až šesti měsíčních platů by měli klienti zhodnocovat v jiných produktech, jako jsou například investiční produkty, ale i stavební spoření a doplňkové penzijní spoření,“ vysvětluje Roman Choc.

Na rozdíl od spořicích účtů mohou lidé v případě vložení svých peněz do investičních produktů zaznamenat zejména v krátkodobých intervalech i ztrátu. „Na investice se nemůžeme nikdy dívat pouze v krátkodobém horizontu, protože je to zavádějící. Vždy, když klientovi radíme, kam by měl své peníze investovat, tak s ním mluvíme o dlouhodobějším horizontu. Hlavní důvod je ten, že v investicích jsou roky úspěšné a roky neúspěšné,“ zdůrazňuje Roman Choc.

Podílové fondy porážejí inflaci, investice zůstanou v kurzu i v budoucnosti

Loňský rok byl z pohledu investorů velmi úspěšný. Průměrné zhodnocení retailových investorů překonalo 4 %. Klíčové akciové fondy nabízené Českou spořitelnou vydělaly i přes 20 %.

„Rok 2019 byl pro investování mimořádně úspěšný. V podstatě nešlo na ničem prodělat,“ potvrzuje Martin Řezáč, šéf pobočky Erste Asset Management ČR. „Namátkou, americké akcie rostly o 30 procent, podobně tak ropa. Dluhopisy rostly od pěti do 15 procent a i úložky v českých korunách dosáhly ve fondech pozitivního zhodnocení.“

Při současné míře inflace představuje pravidelné investování vhodný způsob, jak udržet reálnou kupní sílu uspořených prostředků. K tomuto účelu jsou ideální smíšené podílové fondy. Jejich zhodnocení pod správou lokální pobočky Erste Asset Management se vloni pohybovalo mezi 5 % až 17 % podle podílu akciové složky.

„Dva naše největší fondy – ČS nemovitostní fond a Konzervativní Mix – za rok 2019 vydělaly klientům 4,20 %, respektive 5,65 %, a to přitom patří k těm konzervativnějším fondům.,“ zdůraznil Roman Choc.

Klíčové k dlouhodobému zhodnocení prostředků je pravidelné investování. Zejména díky důrazu na pravidelné investování vyrostla Česká spořitelna do pozice jedničky ve zprostředkování podílových fondů.

 

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.