Komentář: Vláda ČR legitimizuje utrácení nad poměry

Estimated read time 2 min read

Vláda ČR dnes schválila návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2017, který počítá s deficitem ve výši 60 mld. Kč. Hospodářská komora to odmítá, v době růstu české ekonomiky a pozitivních očekávání podnikatelů je povinností vlády být ve svých plánech ambicióznější.

Vláda ČR má konečně nejen šanci, ale i morální povinnost sestavovat přebytkové rozpočty. Tak jako rozumný hospodář nemůže soustavně plánovat ztrátový provoz firmy, nemůže s vizí trvalých mínusů počítat ani stát.

Dle prognóz HK ČR bude už letošní růst české ekonomiky vyšší, než předpokládá 2,2% konzervativní Makroekonomická predikce Ministerstva financí, která je východiskem pro návrh státního rozpočtu na rok 2017. Prognózy HK ČR přitom opakovaně potvrzuje silná zpětná vazba naší 15ti tisícové podnikatelské základny.

Hospodářská komora nicméně očekává, že stejně jako na letošek plánovaných 70 mld. Kč schodku, nebude ani připravovaný deficit 60 mld. Kč pro rok 2017 realizován. Dobrá kondice české ekonomiky, tj. pokračující hospodářský růst a kladná produkční mezera by měly vést k tomu, aby již samotné návrhy rozpočtů byly přebytkové, a nikoliv k plánování dalších deficitů.

Ladislav Minčič, ředitel Odboru legislativy, práva a analýz

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.