Lidé si mezi sebou za poslední tři měsíce prodali o 75 % domů a bytů více

Estimated read time 4 min read

Přímý prodej nemovitostí, tedy bez využití realitního makléře, je na prudkém vzestupu. Lidé si jen za poslední tři měsíce tímto způsobem vzájemně prodali o 75 % domů a bytů více než v předchozím období. Celkem šlo o více než 1500 nemovitostí.

Překvapivé výsledky přestavil Monitor přímého prodeje a pronájmu nemovitostí, který sestavil portál Bezrealitky.cz. Bytů a domů na trhu tedy není méně, jak hlásí realitní kanceláře, jen se je lidé naučili prodávat mezi sebou. Podle Hendrika Meyera, ředitele portálu, je za nárůstem především zvyšující se cena provize realitnímu makléři, kterou lidé již nechtějí platit, větší pozitivní zkušenosti s prodejem nemovitosti svépomocí, ale také rychlost, s jakou je nyní možné napřímo najít na trhu kupce.

Nejvíce domů a bytů napřímo se prodalo v Praze. Takřka jedna třetina ze všech, které se v republice prodají bez makléře, pochází právě z hlavního města. 17 % ze všech napřímo prodaných nemovitostí bylo ve Středočeském kraji, 10 % pak v Jihomoravském. To podle Meyera jasně ukazuje na to, pro koho je dnes přímý prodej nejzajímavější.

„Svépomocí se prodávají především dražší nemovitosti nebo domy a byty v atraktivních lokalitách. To se logicky týká především velkých měst a jejich příměstských oblastí. Nicméně ve Středočeském kraji se nyní napřímo daří prodávat i domy, které byly realitními kancelářemi doposud považovány za nepříliš zajímavé. Tím, že se s nabídkou může seznámit až půlmilion zájemců, výhodný kupec se napřímo zpravidla najde,“ uvádí Meyer.

To koneckonců ilustruje i rychlost, s jakou se u přímého prodeje podaří kupce najít. Ta nebyla nikdy v novodobé historii České republiky vyšší. Naprostá většina domů a bytů najde kupce do jednoho měsíce od zveřejnění nabídky, déle než 3 měsíce svého kupce hledají jen 2 % nemovitostí. Bez prostředníka se tak na prodeji domu nebo bytu domluví lidé každých 80 minut.

„Vysoký zájem o nákup nemovitosti napřímo logicky snižuje i dobu nutnou k prodeji. Každý desátý rodinný dům najde kupce napřímo již za týden. Do 14 dnů si kupce najde jedna čtvrtina nabídnutých domů, u bytů je to dokonce celá třetina,“ komentuje Meyer.

Díky přímému prodeji za první půlrok lidé ušetřili přes 500 milionů korun, které by jinak museli vyplatit realitním kancelářím nebo makléřům. To je výrazně více než v minulosti. Zatímco před pěti lety byla průměrná výše provize u nemovitosti kolem sta tisíc, dnes je to asi 160 tisíc, nárůst tedy činí 60 %. Práce s prodejem přitom mají makléři díky internetu a silné poptávce méně.

„Lidé si však začínají uvědomovat, že cena za služby makléře je nadsazená. Je to ostatně i důvod, proč celá řada realitních kanceláří za poslední čtvrtletí hlásí úbytek domů a bytů v nabídce. Není to jejich nedostatkem, lidé je jen zkrátka raději prodají napřímo mezi sebou a peníze na provizi si nechají,“ zakončuje Meyer.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.