Malé a střední podniky hýří optimismem. Nejvíc od ekonomické krize

Estimated read time 4 min read

Malé a střední podniky (do 250 zaměstnanců) zažívají dobrý rok a téměř 40 procent z nich navíc očekává další zlepšení svého podnikání ještě v druhém pololetí letošního roku. Největší optimismus pak panuje mezi středně velkými firmami (51–250 zaměstnanců). Vyplývá to z nejčerstvějších výsledků Komorového barometru, který s půlroční periodicitou mezi členy Hospodářské komory mapuje jejich ekonomickou situaci.

„Mohu potvrdit velmi dobrou zprávu pro české hospodářství, podniky i jejich zaměstnance. Pozitivní očekávání malých a středních podniků je nejvyšší od začátku krize, již tak velmi dobrá kondice firem by se tedy do konce roku mohla ještě zlepšit,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

V aktuálním Komorovém barometru uvedlo celkem 36,9 % malých a středních podniků, že jejich celková ekonomická situace byla v prvním pololetí letošního roku příznivější než v pololetí předchozím. Komorový barometr navíc ukázal, že firmám se dokonce dařilo lépe, než samy předpokládaly ještě na začátku letošního roku.

Nad očekávání dobře se v 1. pololetí letošního roku dařilo podnikům v obratu, investicích a nových zakázkách a objednávkách, tedy ve většině sledovaných ukazatelů. Komorový barometr také potvrdil pozitivní trend v zaměstnanosti – celkem 23,5 % respondentů v první polovině letošního roku nabíralo nové zaměstnance. Celkem 62 % všech respondentů také zvýšilo v 1. pololetí 2016 mzdy svým zaměstnancům.

„Nejlépe svoji současnou situaci hodnotí výrobní sféra, která očekává zlepšení své celkové ekonomické situace s poměrně výrazným předstihem před stavebnictvím a ostatními sledovanými oblastmi podnikání,“ upřesnil aktuální čísla ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič.

Firmám by se mělo dařit i v tomto pololetí. Na 49 % firem je přesvědčeno, že vývoj jejich ekonomické situace bude dále pokračovat ve stejně nastaveném trendu jako v první půlce letošního roku, na 40 % firem očekává dokonce ještě příznivější vývoj svého podnikání. O možném zhoršení hovoří pouhých 11 % respondentů. Podíl malých a středních podnikatelů, kteří očekávají v aktuálním pololetí pozitivní vývoj, se oproti minulému výzkumu z února 2016 zvýšil o více než 7 procentních bodů.

V návaznosti na výsledky Komorového barometru a analýz Hospodářské komory se podle ekonoma a prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého potvrzuje, že plánování schodkových rozpočtů a rezignace vlády na strukturální reformy je neopodstatněným promarněním období makroekonomického růstu.

 

„Vláda by měla využít období ekonomického vzestupu ke konsolidaci veřejných financí, místo toho ale plánuje i na další roky deficity státního rozpočtu. Došlo také k faktickému zastavení potřebných reforem zdravotního a důchodového systému, což bude mít v budoucnu negativní dopady na bilanci státního rozpočtu. Problémem je i nadměrná administrativa a byrokracie, která čím dál více zatěžuje podnikatele,“ varuje Dlouhý.

Aktuální Komorový barometr byl realizován letos v první polovině září a zapojilo se do něj 528 respondentů – členů Hospodářské komory ČR, kteří spadají do kategorie malých a středních podniků, tzn. že zaměstnávají méně než 250 zaměstnanců.

Anketa přináší každý rok zajímavé informace reflektující každodenní problémy podnikání i všeobecnou ekonomickou situaci v ČR. Výsledky průzkumu jsou využity při činnosti Hospodářské komory ČR ve vztazích k orgánům státní správy, evropským podnikatelským reprezentacím a také k představitelům Evropské komise. Závěry jsou využívané rovněž při predikci statistických ukazatelů výkonnosti české a evropské ekonomiky.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.