Nebraňte se moderním systémům. Elektronický přístup a evidence docházky zefektivní chod firmy!

Estimated read time 3 min read

Elektronické přístupové systémy již nejsou okrajovou záležitostí fanoušků moderních technologií a „bohatších“ firem. Naopak se stále častěji využívají napříč podnikatelským, průmyslovým i privátním sektorem – od bytových domů a kanceláří přes technologická centra až po stavby.

Základní funkce je vždy stejná: monitoring a identifikace osob, které se v objektu pohybují. Chcete-li mít perfektní přehled o dění ve své firmě a zároveň ji efektivně ochránit před nepovolanými osobami (např. konkurencí, bývalými zaměstnanci, zloději…), máte možnost.

Jaký typ systému zvolit?

Přístupový systém je obecný termín, pod kterým si můžete představit některou z následujících technologií:

  • kontaktní systémy,
  • bezkontaktní systémy,
  • biometrické systémy.

V případě kontaktního přístupového systému probíhá identifikace osob prostřednictvím přiložení přístupového média (např. čipová karta, klíčenka…) na terminál. Mnohem praktičtější jsou bezkontaktní varianty, které umožňují identifikaci na vzdálenost několika desítek centimetrů. Zaměstnanci díky tomu nemusí kartu vyndávat z kapsy či peněženky. Velmi oblíbený je také mobilní přístupový systém na principu technologií NFC či Bluetooth.

Velkou výhodou přístupového média (oproti klasickému klíči) je fakt, že ho není možné jednoduše duplikovat.

Biometrická systémy fungují na principu identifikace unikátních biometrických znaků (snímek tváře, otisk prstu…). Jsou výrazně dražší než běžné přístupové systémy a využití nachází spíše v objektech, kde je kladen důraz na nejvyšší úroveň zabezpečení.

Evidence docházky šetří náklady

Elektronické přístupové systémy neslouží pouze jako náhrada klíčů. V případě napojení na další moduly nachází využití také při evidenci docházky. Pro zaměstnavatele to může znamenat výraznou úsporu nákladů, protože může kontrolovat, kolik času zaměstnanci tráví na pracovišti.

Integrace s dalšími moduly

Propojením elektronického přístupu s evidencí docházky možnosti sofistikovaného systému nekončí. Velmi užitečné může být také napojení na výdejní automaty, lokalizační systémy, systémy pro parkoviště a mnohé další moduly.

Na co si dát pozor při výběru konkrétního řešení?

Zatímco menší firma ocení spíše jednodušší autonomní systém, ve větším podniku nachází uplatnění komplexní systémy s pokročilými funkcemi (rozdělení přístupů na zóny, oboustranné otevírání dveří apod.). Ať už si nakonec vyberete jakýkoliv systém, zohledněte náročnost ovládání a možnost budoucího rozšíření. Dobro volbou jsou přístupové systémy od Institutu Mikroelektronických Aplikací. Přečíst si o nich můžete na www.ima.cz.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.