Nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem jsou Rusové

Estimated read time 2 min read

Nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem jsou Rusové, Slováci a Němci. Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury české podnikatelské sféry, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Největší počet českých firem je v rukou tuzemských majitelů (78 %). Mezi zahraničními vlastníky tuzemských společností, z pohledu přítomnosti kapitálu z dané země, dominují Rusové, s větším odstupem následováni Slováky, Němci a Ukrajinci. „Společným jmenovatelem nejčastějších zahraničních vlastníků je geografická blízkost České republiky,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

„Nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem jsou Rusové a to přes to, že počet podnikatelských subjektů kontrolovaných ruským kapitálem za poslední dva roky klesl o 9,6 %. Na druhou stranu objem ruského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem se zvýšil o 2,2 miliardy korun, tedy o 30 %. Z toho lze usoudit, že ruští podnikatelé se v posledních letech začali zaměřovat na větší, kapitálově náročnější, projekty,“ hodnotí výsledky studie analytička Bisnode Petra Štěpánová.

TOP 25 nejčastějších vlastníků českých firem v letech 2015 a 2013

bisnode-cz-150715

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.