Nové trolejbusy z Plzně míří do italské Sardinie

Estimated read time 2 min read

Společnost Škoda Electric je velmi aktivní v evropském projektu ZeEUS. Jedná se o projekt, který se věnuje využití elektromobility v oblasti veřejné dopravy. Plzeňská Škodovka spolu s firmou Solaris dodá ještě v letošním roce dva trolejbusy s pomocným bateriovým pohonem do metropole italského ostrova Sardinie Cagliari.

Místní dopravní podnik si objednal dva dvanáctimetrové nízkopodlažní trolejbusy s pomocným bezemisním bateriovým pohonem, aby mohly obsloužit i část trati bez trolejového vedení. Vozidla budou jezdit na lince, která spojuje město s pobřežím. V Cagliari v současnosti slouží devět tramvají Elektra ze Škody Transportation a šestnáct trolejbusů ze Škody Electric. Místní dopravní podnik dosáhl obnovy více než poloviny svého vozového parku,“ říká obchodní manažer Škody Electric Pavel Kuch.

O místo v projektu ZeEUS, který zastřešuje testování ekologických vozidel v rámci reálného provozu ve vybraných evropských městech, se ucházelo celkem 41 evropských měst. Volba padla na Barcelonu, Londýn, Stockholm, Glasgow, Münster, Bonn, Cagliari a také Plzeň, kde v rámci projektu jezdí také škodovácké elektrobusy. Projektu se účastní přes 40 partnerských organizací z okruhu provozovatelů MHD, výrobců a dodavatelů energie, výzkumných organizací či univerzit a samozřejmě výrobců technologií spojených s elektromobilitou po celé Evropě.

„V podstatě se jedná o detailní otestování reálného provozu elektrobusů případně obdobných vozidel jako jsou hybridbusy a trolejbusy s pomocným bateriovým pohonem. S tím je rovněž spojen sběr provozních dat a klíčových parametrů. Na základě jejich vyhodnocení budou doporučena řešení v oblasti elektromobility pro veřejnou dopravu. Důležitým cílem je stanovit další strategii pro podporu Evropské unie v této oblasti,“ dodává Pavel Kuch.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.