Od videoher do továren: Rozšířená realita vstupuje do výrobních podniků

Estimated read time 4 min read

Augmentovaná neboli rozšířená realita (AR), která pomocí speciálních brýlí „promítá“ počítačovou 3D grafiku do reálného prostředí, se kvůli nákladnému vývoji donedávna uplatňovala zejména ve vojenském letectví. Díky postupnému technickému vývoji se dostala do komerční sféry, především do herního průmyslu.

A podle aktuálního průzkumu Augmented and Virtual Reality Trends Survey technologické firmy Jabil by se měla do pěti let stát běžnou záležitostí. Podle inženýrské společnosti DEl ze Žďáru nad Sázavou lze očekávat, že tento trend v nadcházejících letech dorazí i do České republiky. AR by do budoucna mohla přinést úsporu nákladů a větší efektivitu.

Rozšířená realita se z oblasti počítačových her přesouvá do dalších oborů lidské činnosti. Jedním z nich je průmyslová výroba, kde pomáhá zlepšovat výrobní procesy v souladu s principy Průmyslu 4.0. Nadnárodní technologická firma Jabil operující v 29 zemích světa zmapovala, jaká jsou očekávání ohledně zavedení AR do praxe. Podle jejího průzkumu Augmented and Virtual Reality Trends Survey by rozšířená realita měla být pro 69 % respondentů nejpozději do roku 2023 běžně využívanou technologií. „V příštích několika letech očekáváme trend rostoucího využití rozšířené reality i v českých výrobních podnicích. Technologie by měla dopomoci ke zjednodušení a zrychlení výrobních procesů, roli by mohla hrát i při zaškolování pracovníků,“ uvádí Jiří Kabelka, ředitel společnosti DEL, která se specializuje na průmyslovou automatizaci.

Nápověda při opravách i prevence chyb

Speciální brýle pro rozšířenou realitu pomohou například při opravách, kdy pracovníky snáze provedou jednotlivými kroky. Jejich nositelé vidí například vnitřní uspořádání součástek stroje ještě před jeho demontáží. Rozšířená realita ale také může pomoci správně sestavit součástky produktu při výrobě. Vizuálním naváděním v reálném čase ušetří velké množství času oproti zdlouhavým kontrolám v klasických manuálech. „Vhodně implementovaná rozšířená realita by ve výrobní realitě měla šetřit čas, ale také zvyšovat přesnost při opravách nebo skládání součástek, a zároveň snižovat chybovost. Tyto výhody by se potom promítly do vyšší produktivity práce a tedy i ziskovosti podniku,“ vysvětluje Jiří Kabelka.

Programátoři budou hrát stále větší roli

S blížícím se rozmachem rozšířené reality budou výrobní závody muset navyšovat i kapacity softwarových inženýrů. Vývoj software pro AR ve výrobních podnicích je v mnoha ohledech podobný právě tomu z herního průmyslu, programátorům se proto otevírají nové možnosti v dalších oborech. „Rozšířená realita ve výrobě musí být hlavně přehledná a jednoduchá, zároveň musí odolávat stále sofistikovanějším kybernetickým hrozbám. Při úspěšném útoku by hackerům mohl odhalit fungování klíčových zařízení a ohrozit chod firmy. Ruku v ruce se stále dokonalejšími technologiemi proto bude zapotřebí zlepšovat i IT zabezpečení,“ dodává Jiří Kabelka.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.