Otázky, které byste si měli zodpovědět, než se pustíte do nového projektu

Estimated read time 3 min read

Jak nový projekt dovést až do úspěšného konce? Project management je komplexní obor a zorientovat se v něm není otázkou jednoho odpoledne. Pokud však s vedením projektu určité zkušenosti máte, ale v minulosti jste museli řešit nepříjemné komplikace, budou vám následující tipy k užitku.

Znáte konkrétní cíl projektu?

Je vám i ostatním členům realizačního týmu zřejmé, co přesně bude konečným výstupem projektu? Naprostá většina projektů nemá jen jeden, ale rovnou několik výstupů. Než se v nich ztratíte, sepište jednoduchý seznam a průběžně jej kontrolujte.

Zároveň nezapomeňte, že samotný výstup není důležitější než očekávaný efekt. Pokud vás v průběhu realizace napadne elegantnější řešení, neváhejte podobu výstupu změnit. Mimo to si ujasněte, co cílem projektu není – díky tomu si snadno ověříte, zda se vaše práce neubírá špatným směrem.

Stanovili jste si pevné termíny?

Odsouvání termínu dokončení je zřejmě nejčastějším nešvarem. Navzdory flexibilnímu deadlinu byste si však vždy měli stanovit pevné termíny pro dokončení jednotlivých fází projektu (tedy nikoliv pouze jeden termín). S průběžnou kontrolou vám pomůže CRM systém, který vás na blížící se termín upozorní prostřednictvím notifikace.

Víte, kdo o projektu rozhoduje?

Během realizace projektu pro větší firmu se vám mohou začít ozývat lidé, o jejichž existenci jste do té doby neměli ani tušení. Na tom nemusí být nic mimořádného – vždy záleží na interní politice dané společnosti. Na druhou stranu je vhodné předem zjistit, kdo všechno se bude na rozhodování podílet. Předejdete díky tomu nepříjemnému zjištění, že musíte pár dní před dokončením předělat zásadní věci.

Seznámili jste se s překážkami a riziky?

Projektové řízení není procházka růžovým sadem. Dobrý projekťák moc dobře ví, že proces mohou narušit mnohé faktory, se kterými je třeba počítat a v předstihu naplánovat funkční mechanismy řešení.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.