Pálí vás oči při práci na počítači?

Estimated read time 7 min read

Podle optometristů si v posledních měsících více lidí stěžuje na suché a unavené oči, problémy se zaostřením, bolesti hlavy i celkovou únavu a s tím související pokles produktivity. Tyto příznaky se souhrnně označují jako syndrom počítačového vidění nebo digitální únava zraku. Jak jí předcházet, případně jak ulevit již unaveným očím, radí vedoucí optiky Lentiamo Jakub Odcházel.

„V současné době se v optice setkáváme s vyšším počtem klientů, kteří si stěžují na některé z projevů syndromu počítačového vidění. Přispívá k tomu podle mého názoru to, že se většina našich aktivit přesunula k počítačovým monitorům a trávíme více času ve vnitřních prostorách, které jsou navíc ještě v zimě vytápěné a vzduch v nich je velmi suchý,” říká optometrista Jakub Odcházel.

Syndrom počítačového vidění

Syndrom počítačového vidění neboli digitální únava zraku je kombinací problémů očí a zraku spojených s používáním počítače a dalších elektronických zařízení. Mezi projevy patří problémy se zaostřením, únava a pálení očí, rozmazané nebo dvojité vidění, slzení očí nebo naopak suché oči, bolesti hlavy, malátnost. Průzkumy ukazují, že už po 2 hodinách denně strávených u počítače je více než 90% pravděpodobnost, že se u vás některé symptomy začnou projevovat.

 

Špatné návyky

Na problémy si při práci s počítačem zaděláváme některými návyky, jako je špatné sezení a nesprávná vzdálenost od displeje. „Při čtení (na počítači, telefonu či tabletu) mějte text ve vzdálenosti 30–40 centimetrů od obličeje. Horní hrana počítače by měla být v úrovni očí. Pokud pracujete na laptopu u jídelního stolu, pravděpodobně je počítač příliš nízko a měli byste si pořídit stojánek,” vysvětluje Jakub Odcházel.

Při práci na počítači se mnohdy hodiny díváme na stejnou krátkou vzdálenost, což není pro oko přirozené a unavuje ho to. Je tedy potřeba zařadit na program pravidelné přestávky, na které si klidně ze začátku můžete nastavit budík. „Existuje jednoduché pravidlo 20-20-20, podle kterého si máte dát dvacetivteřinovou pauzu každých dvacet minut a během ní se podívat do vzdálenosti 20 stop (tedy cca 6 metrů), nejlépe z okna, ještě lépe do zeleně. Každé dvě hodiny si udělejte patnáctiminutovou přestávku od obrazovek,” radí optometrista.

Nevhodné osvětlení

Dalším faktorem, který lidé často podceňují, je světlo, ať už jde o okolní osvětlení v místnosti, jas monitoru nebo odrazy světla na monitoru. Umělé osvětlení, ve kterém teď trávíme většinu času, oči unavuje daleko dříve, než denní světlo. Proto je vhodné věnovat pozornost výběru vnitřního osvětlení. „Klasické žárovky vyzařují převahu žlutého a červeného světla, které může způsobovat podráždění a únavu očí, podobně jako blikající zářivky. Řešením, jak se v interiéru co nejvíce přiblížit dennímu světlu, jsou tzv. celospektrální zdroje světla. Ujistěte se, že při sezení nevrháte na počítač stín, i ten může oči unavit. Stejně problematický je i odraz světla na obrazovce. Jas a kontrast na monitoru upravte vzhledem k okolnímu osvětlení – čím více okolního světla, tím vyšší by měl být jas monitoru a naopak,” vysvětluje optometrista.

TIP: Pomoci můžou brýle proti modrému světlu, které nemají dioptrie, ale uleví vašim očím právě při práci s počítačem. Zvyšují kontrast, ostrost a detaily obrazů a zároveň redukují odlesky monitoru. Díky tomu napomáhají snižovat únavu očí, pálení očí a bolest hlavy. Možná zaznamenáte i zlepšení spánku, počítačové brýle totiž mají blokátor modrého světla, které brání produkci spánkového hormonu melatoninu.

Na problémy spojené s užíváním digitálních přístrojů myslí i výrobci kontaktních čoček. „Novinkou je technologie Digital Zone Optics, pokročilá optika, která pomáhá zmírnit únavu očí způsobenou zaostřováním na detaily na obrazovce digitálního zařízení. Pomáhá vidět jasněji a usnadňuje přecházení zraku z obrazovky mimo ni a zpět. Kromě toho mají „počítačové” čočky také technologii, která brání ztrátě vlhkosti čočky a redukuje tak pocit suchého oka,” vysvětluje Jakub Odcházel.

Nedostatečná vlhkost

Věděli jste, že při práci na počítači mrkáme až 3x méně než normálně? Oči se bez mrkání dostatečně nelubrikují pomocí slz, což může vést k únavě a pálení očí. Pokud nosíte kontaktní čočky, pak dokonce můžete pociťovat dření nebo pocit cizího předmětu v oku. „Vytvořit si návyk na častější mrkání může být těžké. Rychlým řešením je mít vedle počítače lahvičku očních kapek s lubrikačním efektem, které uleví od pocitu pálení a osvěží oči. Zejména v topné sezóně, kdy je vzduch uvnitř velmi suchý, může jako prevence pomoci zvlhčovač vzduchu,” doporučuje Jakub Odcházel.

Nekorigované vady zraku

Výkon vašeho zraku se neustále mění a může se stát, že se vám skutečně zhoršil, nebo že brýle nebo čočky, které nosíte, už nejsou vhodné. Zvažte proto vyšetření zraku. Preventivní návštěvu odborníci důrazně doporučují u dětí, pro které pandemie představuje zásadní změnu životního stylu. Začíná-li dítě mžourat při pohledu do dálky, může jít o příznak rozvíjející se krátkozrakosti (myopie), která je u školních dětí častá. Je ale zcela běžné, že si dítě na žádné komplikace nestěžuje. „Nekorigovaní myopové (jak děti, tak dospělí) jsou s kvalitou zraku často spokojeni, dokud nemají srovnání s korekcí. U dětí, u kterých se myopie nekoriguje, byla zjištěna až o 30 % rychlejší progrese. Je proto důležité chodit na pravidelné roční prohlídky, aby se porucha diagnostikovala včas, a následně je nutné poctivě dodržovat předepsanou korekci,” doporučuje vedoucí optiky Lentiamo. Oční prohlídku můžete absolvovat u oftalmologa nebo u optometristy, který je vybaven moderní technikou.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.