Poplatek za vklad do katastru v roce 2020 vzrostl. O kolik více zaplatíte a proč?

Estimated read time 3 min read

Jako by nebylo málo, že ceny nemovitostí jsou na rekordní úrovni, tak rostou ceny také související administrativy. Jedním z nich je poplatek, který je potřeba hradit za vklad do katastru nemovitostí. Ten přitom nemusíte platit pouze v případě pořízení nové nemovitosti, ale také v případě jakékoliv změny, kterou chcete do katastru zanést. Proč poplatek vzrostl a kolik vás to bude stát navíc? Pojďme si aktuální situaci rozebrat v našem článku.

Zdůvodnění růstu poplatku

Poslední zvýšení tohoto poplatku proběhlo v roce 2012. Kdy se poplatek zvednul z 500 Kč na 1000 Kč. Tato částka platila až do začátku tohoto roku, kdy zaplatíte za vklad do katastru už rovné 2000 Kč. Zvýšení tedy není rozhodně zanedbatelné. Poplatek za vklad do katastru tak jde tak trochu proti proudu tomu, co bychom očekávali od digitalizace státní správy.

Stát zvyšování tohoto poplatku zdůvodňuje zejména s ohledem na:

  • Nárůst inflace
  • Rostoucí náklady řízení o vkladu

Má to ale skutečně své opodstatnění? Pochopitelně, že inflace může být legitimní důvod, ale pro vyrovnání inflace by nebylo potřeba tak razantního zvýšení a v zásadě by postačila částka do 200 Kč a nemuselo by to mít takový dopad na finance občanů. Vláda v důvodové zprávě uvádí, že důležité jsou také rostoucí náklady spojené s řízením o vkladu, kdy se s ohledem na zvýšení ochrany proti podvodným převodům musí od roku 2014 zasílat upozornění všem dotčeným osobám.

Snaha lepit státní rozpočet?

Je skutečností, že v ČR je zmiňovaný poplatek jedním z nejnižších v Evropě. To však neznamená, že bychom měli v cenách za byrokracii dohánět dražší státy, tím spíše s obecným trendem digitalizace a zeštíhlování státní správy, kterým se každá vláda, tak ráda ohání. Vypadá to tak spíše na další umělou daň a snahu lepit státní rozpočet.

Článek vznikl díky magazínu Bway.cz. Každý může lépe porozumět finančním otázkám.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.