Přečerpávací vodní elektrárny překonaly rekord, když vykryly OZE

Estimated read time 2 min read

Trojice přečerpávacích vodních elektráren ČEZ, a. s., v roce 2014 překonala svou produkcí rekordní zápis z předchozího roku. Současně elektrárny Dalešice, Dlouhé stráně a Štěchovice II poprvé v historii zlomily hranici jedné miliardy kWh vyrobené elektřiny a 300 tisíc zásobených domácností. Podobně jako v předchozím roce je příčinou zvýšené využívání přečerpávacích zdrojů při stabilizaci energetické soustavy ČR, která je často zatěžována produkcí ze zahraničních i domácích obtížně predikovatelných obnovitelných zdrojů.

Historicky nejvyšší celkovou produkcí ve výši 1,07 miliardy kWh vyrobené elektřiny se loni do statistik zapsaly přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, Dlouhé Stráně I a Štěchovice II provozované v rámci společnosti ČEZ, a. s. „V meziročním srovnání jde o 9%nárůst výroby. Za rekordními statistikami posledních let opakovaně stojí fakt, že přečerpávací elektrárny jsou v rámci celé energetické soustavy ČR stále častěji nasazovány k vykrývání výroby, resp. nevýroby z nepredikovatelných obnovitelných zdrojů,“ řekl Petr Maralík, ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s.

Mezi přečerpávacími elektrárnami ČEZ dominovaly Dlouhé Stráně I (v grafu označeny jako EDS), které loni vyrobily 0,55 miliardy kWh. Následovaly Dalešice (EDA) s 0,46 miliardy kWh a Štěchovice II (EŠT2) s 0,06 miliardy kWh. Produkce všech tří přečerpávacích elektráren by stačila k pokrytí roční spotřeby více než 300 tisíc domácností.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.