Štěch chce zvýšit odvody živnostníkům, aby se stali zaměstnanci

Estimated read time 3 min read

Podle sociálnědemokratického předsedy Senátu Milana Štěcha, který má za sebou bohatou odborářskou a komunistickou minulost, je v Česku příliš mnoho OSVČ a mnozí z nich jsou pouze pseudoživnostníci. Situaci navrhuje řešit zvýšením odvodů, což by mohlo tuzemským firmám zajistit desítky tisíc pracovníků. Řekl to včera na sjezdu odborového svazu Kovo.

Nižší odvody pro OSVČ podle Štěcha využívá řada „pseudopodnikatelů“, kteří by se po srovnání podmínek raději stali zaměstnanci.

„Myslím si, že je tu velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ a nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití. My máme tolik OSVČ, jako mají typicky agrární země na jihu Evropy, a nikdo neví, jaký je jejich přínos pro tvorbu HDP,“ řekl Štěch.

Dodal, že si živnostníků váží, protože jsou to lidé, co se o sebe umějí postarat. „Mezi skutečnými živnostníky a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo-, kteří tam jsou jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům,“ podotkl.

Jeho vyjádření evokuje komunistické heslo 77 tisíc do výroby. Připomeňme, že už dříve jiný politik sociální demokracie, Jan Mládek, označil živnostníky za parazity.

Myšlenka navýšení odvodů přitom přichází v době, kdy počty živnostníků v Česku klesají. Jen v prvním čtvrtletí letošního roku ubylo 10 tisíc OSVČ, nyní jich v tuzemsku působí 971 tisíc.

„Způsob vyjadřování politiků sociální demokracie je předvídatelný, ale přesto umí ještě překvapit. Navzdory prohlášením, která sklidila kritiku živnostníků v minulosti, například o živnostnících jako o parazitech, ale i letos sociální demokracií navrženému progresivnímu zdanění a na příští rok již sněmovnou schválenému snížení limitů pro uplatňování výdajových paušálů na polovinu,“ komentoval prohlášení Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky.

Podle Dlouhého není důvod, proč by se živnostníkům měly zvyšovat odvody, aby byli motivováni přejít do zaměstnaneckého poměru, když Česká republika má jedno z nejvyšších zatížení práce na světě kvůli enormním odvodovým nákladům hrazeným zaměstnavateli. „Právě tento problém by politici měli řešit, sebrat odvahu a konečně tak vysoké zatížení práce snížit,“ dodal.

 

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.