Průměrná mzda narostla na 27 297 korun

Estimated read time 2 min read

Aktuální síla spotřeby domácností se opírá o jeden zásadní parametr – velmi silný mzdový růst, jehož efekt se zvýrazňuje v podmínkách velmi nízké míry nezaměstnanosti. Ve druhém čtvrtletí 2016 vzrostla reálná mzda meziročně o 3,7 %.

V absolutním vyjádření pak průměrná mzda dosáhla na úroveň 27 297 korun (čímž se oproti stejnému období loňského roku zvýšila o více než tisícovku); medián ve stejném období dosáhl na 23 047 korun. Vzhledem na stále slušné kondici české ekonomiky je pravděpodobné, že snaha tento faktor promítnout do mzdového vývoje se projeví ve mzdovém vyjednávání na rok 2017 a tlak na udržení či akceleraci mzdového růstu zesílí.

Po měsících hojnosti přinesly červencové maloobchodní tržby viditelné utlumení tempa jejich růstu, když tento ukazatel představoval meziročních 1,6 %. Pro červenec již neplatilo, že růst maloobchodu se týkal všech jeho segmentů. Mírný pokles byl zaznamenán v případě prodeje potravin (-0,2 % meziročně); ve specializovaných potravinářských prodejnách byl ještě výraznější (-2,6 % meziročně).

Klesl i prodej počítačů a komunikačních zařízení (-3,7 % meziročně) a velmi citelný pokles byl registrován u prodeje motorových vozidel (-4,8 % meziročně), jehož se v dlouhé řadě předchozích měsíců týkal prudký a setrvalý růst. Co tedy udrželo maloobchod nad hladinou? Prodej výrobků pro domácnost, volný čas a rekreaci, oděvů a obuvi. S ohledem na nadále silný reálný růst příjmů je pravděpodobné, že slušné časy tuzemského maloobchodního trhu se opět vrátí.

Petr Zahradník, poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV)

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.