Společnost Siemens slaví 200. výročí od narození svého zakladatele Wernera von Siemense

Estimated read time 3 min read

Werner von Siemens se narodil 13. prosince r. 1816 a letos by mu bylo 200 let. „Werner von Siemens patřil ke klíčovým osobnostem, které razily cestu k moderní době. Jeho podnikavý duch, vynalézavost a nadšení byly základními stavebními kameny tohoto podniku a nadále zůstávají klíčovými pilíři naší firemní kultury. Průkopnické úspěchy Wernera von Siemense vnesly do každodenního života trvalé změny,“ říká Joe Kaeser, předseda představenstva a generální ředitel koncernu Siemens AG.

Werner von Siemens objevil dynamoelektrický princip a je považován za jednoho z otců zakladatelů moderní elektrotechniky. Dne 12. října r. 1847 Werner Siemens společně s Johannem Georgem Halskem založili v Berlíně společnost Telegraphen Bau-Anstalt von Siemens & Halske, z níž se později stala dnešní společnost Siemens AG. Společnost měla tehdy deset zaměstnanců a sídlila v zadním traktu budovy na Schöneberger Strasse 19 v Berlíně. Kromě telegrafů se v její malé dílně primárně vyráběly systémy elektrických signalizačních zvonků pro železnici, kabelové izolace a vodoměry. Během pouhých několika desetiletí se ze společnosti stal jeden z předních světových elektrotechnických a technologických podniků. Na konci života Wernera von Siemense již měla společnost po světě 6 500 zaměstnanců a své regionální provozovny měla ve Velké Británii, Francii, Rakousku, Maďarsku, Rusku a Spojených státech amerických.

Werner von Siemens se narodil v Lenthe nedaleko Hannoveru v r. 1816. Narodil se jako čtvrté dítě ze 14 dětí do rodiny, která obdělávala pronajatou půdu. Absolvoval tříletý vzdělávací program v Artillerie- und Ingenieurschule (Dělostřelecká a technická akademie) v Berlíně, který mu poskytl dobrý základ pro jeho další působení v tehdy novém oboru – elektrotechnice. Mezi jeho nejdůležitější vynálezy patří jehlový telegraf (1847), první elektrifikovaná železniční trať na světě (1879) a první elektrický trolejbus (1882). Nadto je považován za objevitele dynamoelektrického principu, který představil veřejnosti v lednu r. 1867. Werner von Siemens sehrál nepostradatelnou roli při vytváření základů právního rámce na ochranu průmyslových práv k technickým vynálezům v Německu. O krok napřed byl rovněž v oblasti sociální politiky: v r. 1872 založil ve svém podniku fond pro důchody, vdovy a sirotky. V r. 1888 jej německý císař Fridrich III povýšil do šlechtického stavu. Werner von Siemens zemřel ve svém domě v berlínské čtvrti Charlottenburg krátce před svými 76. narozeninami dne 6. prosince r. 1892.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.