Stát potichu utrácí peníze za posilování svých poboček na kontakt s podnikateli

Estimated read time 2 min read

Stovky milionu korun ročně stojí daňové poplatníky činnost státních agentur CzechTrade a CzechInvest na podporu exportu. Čím dál více ale dublují agendu páteřní sítě Hospodářské komory, jejíž činnost nestojí daňové poplatníky ani korunu. Na dvojkolejnost a neefektivitu takových kroků upozorňuje viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář v souvislosti s dnešním jednáním vlády o Aktualizaci Exportní strategie České republiky 2012–2020.

 

„Tyto státní agentury bez koordinace s Hospodářskou komorou poskytují podnikatelům duplicitní akce. Příkladem jsou Krajské exportní konference, které v regionech od začátku roku 2016 začala pro malé a střední podniky realizovat Hospodářská komora ČR. CzechTrade následně začal organizovat stejné akce. Nejmarkantnějším příkladem konkurenčního počínání CzechTrade je budování nové a vlastní sítě krajských poradenských center pro export, přičemž Hospodářská komora ČR provozuje takové poradenství ve všech krajích již mnoho let,“ uvedl příklady viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář.

Přitom stát zákonem zřídil Hospodářskou komoru, aby poskytovala poradenské a konzultační služby spojené s podnikatelskou činností a zajišťovala podnikatelům informační servis. Podnikatelům jsou služby Komory denně dostupné ve všech okresech ČR prostřednictvím vlastních téměř 300 zaměstnanců. Stát ale místo toho buduje a posiluje vlastní síť za peníze daňových poplatníků. „Považuji to za neefektivní, toto nekoordinovaní proexportních aktivit v důsledku škodí českým podnikatelům,“ dodává Minář.

Hospodářská komora na dvojkolejnost proexportních aktivit upozornila během legislativního připomínkování Aktualizace exportní strategie. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale tvrdí že „nejde o duplicitu, ale o doplnění činnosti regionálních a krajských Hospodářských komor“ a akceptovalo jen zájem Hospodářské komory spolupracovat s Ministerstvem zahraničních věcí na Projektech ekonomické diplomacie PROPED.

Pro ilustraci v loňském roce zaměstnávala agentura CzechTrade 108 zaměstnanců a pomohla k zakázkám jen za 1,3 miliardy Kč (přitom celkový vývoz ČR v roce 2015 byl 3,89 bilionů Kč!), přičemž celkové náklady agentury představovaly 438 milionů Kč.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours