Světová banka: Globální ekonomika v roce 2014 poroste

Estimated read time 2 min read

Podle předpovědi, kterou vydala Světová banka, se v současné době globální ekonomika nachází na bodu zlomu a v roce 2014 je možné očekávat její růst. Růst mohou podle banky očekávat především silnější a vyspělejší ekonomiky, což by mohlo podpořit i růst v rozvíjejících se zemích.

Světová banka ale zároveň varovala, že vyhlídky na ekonomický růst by mohlo ohrozit zrušení stimulačních opatření v USA. Podle banky je pravděpodobné, že pokud by Federální rezervní systém snížil podporu americké ekonomiky, zasáhlo by to globální úrokové sazby a postiženy by byly rozvíjející se ekonomiky. Podle BBC, která citovala ekonoma Světové banky, by se v ohrožení mohly ocitnout země, jako je Brazílie, Turecko, Indie nebo Indonésie. Na druhou stranu, první kroky, které Federální rezervní systém přijal, neměly zatím vážné dopady na trh.

Světová banka odhaduje, že globální HDP poroste letos o 3,2 procent a za jeho růstem budou stát zejména rozvinuté ekonomiky. V rozvojových zemích předpokládá banka růst o 5,3 %.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.