Technologii pro výrobu paliva z biologicky rozložitelných odpadů vyvinula VIA ALTA s vědci z Mendelovy univerzity

Estimated read time 3 min read

Nová technologie MULTIFERM pro výrobu paliva z biologicky rozložitelných odpadů (BRO), kterou vyvinula třebíčská společnost VIA ALTA ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně, jde do provozu. Technologická linka, která využívá nízkopotencionálního fermentačního tepla, má za sebou úspěšné poloprovozní testy. Technologická linka zajišťuje homogenizaci a hygienizaci vstupního materiálu, snížení relativní vlhkosti a tvarovou úpravu tak, aby byl výstup přímo využitelný ve spalovacích energetických zařízeních.

Obdobná technologie, kterou mohou využít původci a zpracovatelé odpadu, i výrobci tepla, dosud nebyla na trhu k dispozici. Společnost VIA ALTA, která poskytuje dodávky v oblasti technologií odpadů a průmyslové ekologie, má na uvedenou technologii vydán, Úřadem průmyslového vlastnictví užitný vzor č. 30603.

V České republice se každý rok vyprodukuje více jak 2,5 milionu tun biologicky rozložitelného odpadu. Díky moderním technologiím se může odpad stát materiálem pro další využití. „Našim cílem je poskytnout zpracovatelům BRO a energetickým provozům technologii pro výrobu paliva a to s parametry vyhovujícími platné a budoucí předpokládané environmentální legislativě, s fyzikálními a chemickými parametry vhodnými pro přímé energetické využití v průmyslovém i občanském měřítku,“ říká Jakub John, ředitel společnosti VIA ALTA.

„Výstupním materiálem je sypká směs, kterou je následně možno briketovat, granulovat nebo jinak tvarově upravit. Jde o vhodnou alternativu klasickému kompostování, případně zpracování biologicky rozložitelného odpadu v bioplynových stanicích,“ upřesňuje John. VIA ALTA je dodavatelem technologie, která bude nabízena provozovatelům jako dodávka na klíč, včetně souvisejícího inženýringu, provozního poradenství​ a servisu. „Technologie MULTIFERM je spíše než konkurentem konvenčních kompostáren jejím možným rozšířením a zvýšením její konkurenceschopnosti. Z provozních zkušeností víme, že ne vždy se na sezónním trhu nachází uplatnění pro klasický kompost. Právě zde nachází uplatnění tato technologická linka, která dává provozovatelům variantní možnost nakládání s jejich BRO a schopnost optimalizovat provoz celé kompostárny,“ říká John.

Do vývoje, který byl realizován za podpory Technologické agentury ČR, se zapojila také Mendelova univerzita v Brně. „MULTIFERM kombinuje vyspělou technologii a možnosti využití biologicky rozložitelného odpadu,“ říká prof. Jan Mareček z Agronomické fakulty.

„Poloprovozní testování probíhalo několik měsíců​. Aktuálně je technologie plně připravena k tržnímu uplatnění. Odezva je velmi pozitivní jak z České republiky, tak ze zahraničí.​ Aktuálně zpracováváme první tržní příležitosti a poptávky z tuzemska i ze zahraničí (Chorvatsko, Rusko, Vietnam),“ dodává ředitel společnosti VIA ALTA.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.