Telekomunikace v Česku dávají práci více než deseti tisícům lidí

Estimated read time 3 min read

Telekomunikační sektor patří k nejdůležitějším oborům ekonomiky státu. Nejen proto, že zajišťuje komunikaci všech lidí a organizací, ale také počtem pracovních míst, která obsazuje, nebo objemem daní, který operátoři každý rok odvádějí do státního rozpočtu. Například na daních z příjmu odvedli samotní operátoři v roce 2015 2,7 miliardy korun.

„Důležitost telekomunikačního sektoru spočívá především v tom, že zajišťuje spojení a komunikaci mezi lidmi i organizacemi. Telekomunikační infrastruktura, pevná i mobilní, hraje klíčovou roli v rozvoji celé ekonomiky, a je proto třeba ji neustále zlepšovat a rozvíjet,“ říká Jiří Šuchman, prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí.

V telekomunikační síti se točí miliardy

V České republice se v sektoru telekomunikačních služeb točí miliardy korun. Jde nejen o příjmy největších telekomunikačních operátorů či výrobců zařízení, ale také o příjmy v navazujících službách, jako je třeba prodej a servis telekomunikačního vybavení, zákaznická podpora, navázané ICT služby, vývoj řešení a produktů až třeba po marketing. Operátoři musí zároveň neustále investovat do rozvoje a zlepšování infrastruktury. Jen v loňském roce tak v Česku investovali přes 10 miliard korun, a to zejména do budování vysokorychlostních mobilních sítí 4G LTE a posílení páteřních spojů. Také díky tomu během loňského roku poskočila Česká republika s pokrytím 4G LTE přesahujícím 95 procent populace, resp. 84 procent území, na jedno z čelních míst na světě.

V telekomunikačních službách, resp. u operátorů sdružených v APMS, pracuje v Česku téměř 10 tisíc lidí. Nejedná se pouze o technické odborníky, ale také specialisty v řadě dalších oborů jako je marketing, personalistika, finance nebo legislativa. Telekomunikační firmy zaměstnávají nejen zkušené odborníky, ale nabízejí pracovní místa i pro čerstvé absolventy.

Celosvětově telekomunikace vytvářejí 4,2 procenta HDP

Celosvětově představují jen příjmy mobilních operátorů částku převyšující bilión dolarů, ve své zprávě to na konci února 2016 uvedla mezinárodní asociace operátorů GSMA. Jen během posledních pěti let (2011-15) investovali operátoři podle asociace zhruba 880 miliard dolarů, zejména do služeb mobilního broadbandu a LTE. Celkově pak telekomunikační sektor a související ekosystém v roce 2015 přispěl ke světovému HDP částkou odpovídající 4,2 procentům HDP, což představuje částku více než 3,1 bilionu dolarů. Sektor přímo zaměstnává téměř 17 milionů lidí, dalších 15 milionů pak nepřímo. Na daních operátoři odvedli zhruba 430 miliard dolarů, dalších 90 miliard pak zaplatili v rámci aukcí kmitočtů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.