Stravenky, příspěvky na penzijní pojištění, pátý týden dovolené, ale i mimořádné finanční odměny a zdravotní benefity by mohlo příští rok dostávat více zaměstnanců než dnes. Rozšiřováním zaměstnaneckých benefitů spolu s výrazným zvyšováním mezd zaměstnavatelé bojují o spokojenost svých zaměstnanců. Vyplývá to z bleskového šetření Hospodářské komory mezi většími podniky.
Z ankety vyplynulo, že firmy zaváděly nové změstnanecké benefity také letos. Z řad větších zaměstnavatelů v letošním roce nově zavedla nebo rozšířila portfolio zaměstnaneckých benefitů drtivá většina, celkem 80 % z nich. V rozšiřování výhod pro své pracovníky budou navíc pokračovat i v roce 2019, pouhá čtvrtina dotázaných o tom dnes neuvažuje.
Zaměstnavatelé nejčastěji uvedli, že stávající nabídku zaměstnaneckých benefitů chtějí rozšířit o stravenky, závodní jídelnu nebo občerstvení na pracovišti. Druhou nejčastěji plánovanouskupinou benefitů jsou sociální benefity v podobě příspěvků na důchod, pátého týdne dovolené nebo možnosti zkrácení pracovního úvazku kvůli studiu čipéče o děti.
Třetí skupinu plánovaných benefitů pro příští rok tvoří finanční příspěvky a cílené zdravotní programy, konkrétně jde orehabilitační, rekondiční a preventivní zdravotní programy. Velký zájem firem pečovat o zdraví zaměstnanců ostatně dokládájí i nedávno zveřejněná data ke zdravotním benefitům. Zdravotní benefity v současnosti poskytuje už 9 z 10 větších zaměstnavatelů.
Komunisté spolu se sociálními demokraty a odboráři požadují, aby zaměstnanecký benefit –zaměstnavateli dobrovolně poskytovaný pátý týden dovolené –byl nově plošněuzákoněnou povinností. Vláda na svém jednání k tomuto návrhu nezaujala žádné stanovisko.
Proti omezování nebo rušení benefitů, kterými zaměstnavatelé zvyšují svou atraktivitu na trhu práce, se ostře ohradila Hospodářská komora. Podle ní by to byl po zvyšování minimální mzdy a zrušení karenční doby způsob, jak přidusit ekonomiku a dovést zemi do hospodářské recese.
Povinný pátý týden dovolené by totiž nejvíce dolehlna menší podniky, které si to ani v době hospodářského růstu často nemohou dovolit. Největší podnikatelské organizace zastřešující 15 tisíc malých i velkých firem a 114 asociací, svazů, klastrů či řemeslných cechů apeluje, aby pátý týdendovolené zůstal zachován jako zaměstnanecký benefit a byl nadále vyjednáván individuálně nebo v kolektivních smlouvách na základě vzájemné dohody zaměstnavatele se zaměstnancem.
Hospodářská komora minulý týden také uvedla, že 13. plat nebo odměnu v podobné výši za letošní rok vyplatí více firem než loni. Finančního benefitu se dočká 6 z 10 zaměstnanců soukromého sektoru. Po sezónních odměnách a tzv. 13. platech tak vzroste letos průměrná nominální mzda o 8,6 %. Vloni celorepublikově stoupla dle ČSÚ o 6,2 % a dosáhla 29.496 Kč, letos podle prognózy Hospodářské komory vzroste o více než 2.500 Kč měsíčně na zhruba 32.000 Kč. Rychlý růst mezd v ČR bude přitom pokračovat, podle predikce Hospodářské komory mzdy v roce 2019 vzrostou o dalších 8,1 %.
+ There are no comments
Add yours