Udělejte si jasno ve školení řidičů – referentů

Estimated read time 2 min read

Zákony ukládá zaměstnavatelům povinnost školení řidičů. Jenomže není řidič jako řidič a školení jako školení. Existují rozdíly mezi školením řidičů z povolání a řidičů referentů. Netušíte, která bije? V tom případě vám přijdou vhod následující informace. Řada zaměstnavatelů nemá o školení řidičů referentů ani ponětí a zbytečně pak platí vysoké pokuty.

Definice řidiče referenta

Řidič referent je každý zaměstnanec firmy, který není řidičem z povolání. V praxi do skupiny řidičů referentů patří všichni zaměstnanci, kteří v průběhu pracovní doby řídí vozidlo do 3,5 t, a to bez ohledu na to, zda jde o firemní či soukromé vozidlo. Definice se týká také zaměstnanců, kteří se s vozidlem pohybují mimo dopravní komunikace, například v areálu firmy.

zbyznysu.cz_king-skoleni_cz_01

Kdo je řidič z povolání?

Řidič z povolání má řízení vozidla uvedeno v pracovněprávním vztahu. Řízení vozidla je pro něj druhem práce a jasně jej definuje pracovní smlouva.

Řidiči z povolání nestačí řidičské oprávnění pro příslušnou skupinu. Musí každoročně absolvovat povinné školení profesní způsobilosti, kde získají profesní průkaz řidiče. Školení se konají v akreditovaných střediscích a v některých autoškolách.

Jak je to se zákony?

Zatímco povinné školení řidičů z povolání definuje zákon jasně, školení řidičů referentů není blíže specifikováno. Zákon praví, že zaměstnavatel má povinnost zajistit zaměstnancům školení, ale neříká, jak by mělo vypadat a co by mělo být obsahem.

zbyznysu.cz_king-skoleni_cz_02

Zákoník práce se bohužel nevyjadřuje přesně ani o periodicitě školení. Obecně se doporučuje provádět školení jednou za dva roky. Právem zaměstnavatele je určit osobu, která se školení zhostí. Mělo by se jednat o odborníka, který se pohybuje v oblasti školení bezpečnosti práce.

Většina zaměstnavatelů proto sází na specializované externí firmy. Stále populárnější je online školení, které firmám šetří náklady a zaměstnancům čas. Školení mohou absolvovat i z pohodlí domova či kanceláře.

 

 

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.