Vánoční dárky, které se samy zhodnotí

Estimated read time 5 min read

Přemýšlíte o originálním dárku k Vánocům, ale nic zajímavého vás nenapadá? Dopřejte svým blízkým dárek, který nejen, že potěší, ale v budoucnu se dokonce sám zhodnotí! Poděkují vám hned nadvakrát – nyní i za pár let. Na výběr jsou drobné starožitnosti s příběhem, který ještě umocní kouzlo Vánoc, investiční mince s originálním vánočním motivem, nebo například spořící státní dluhopisy.

Spořící státní dluhopisy

Darovat lze hned několik tipů dluhopisů – diskontovaný spořící státní dluhopis, prémiový spořící státní dluhopis, kuponový státní dluhopis, reinvestiční spořící státní dluhopis, variabilní spořící státní dluhopis nebo proti-inflační spořící státní dluhopis. Všechny mají stejnou jmenovitou hodnotu
1 Kč a minimální počet zakoupených kusů činí 1 000. V překladu to znamená, že minimální hodnota vašeho dárku bude tedy 1 000 Kč, plus administrativní poplatek 250 Kč za zpracování Žádosti o provedení darování. Pro účely darování nicméně doporučujeme zvolit prémiový spoříc státní dluhopis s pevně daným úrokem a splatností 3 roky, kdy v posledním roce investor obdrží tzv. prémiový – vyšší výnos. Na certifikát je také možno umístit krátké věnování.

„Spořící státní dluhopisy jsou bezpečnou alternativou investování do firemních neboli korporátních dluhopisů, které mnohdy nabízejí společnosti bez ratingu a garance. Z příslibu vysokého zhodnocení se tak, namísto pěkného vánočního dárku, může stát noční můra. Známkou nekorektního jednání, jako je tomu například v případě dluhopisů EMTC, Ecosenior či E-mobility, může být nezveřejnění účetní závěrky a výroční zprávy v Obchodním rejstříku či opakující se záporný výsledek hospodaření,“ uvádí Eliška Skřivanová z webu Rizikovedluhopisy.cz, který se snaží před pochybnými emitenty varovat.

Investiční mince pro štěstí

Darovat minci pro štěstí se lidskou tradicí nese již odpradávna. Všichni si jistě dobře pamatují desetihaléře neboli desetníky, které mnozí nosí v peněžence dodnes, i když už více jak dvacet let neplatí. Na rozdíl od takových desetníků, je však platnost investičních mincí neomezená. Zvolit lze zlaté či stříbrné, protože právě tyto dva drané kovy si po tisíce let uchovávají svou trvalou hodnotu. Zlaté slitky a mince jsou navíc osvobozeny od DPH. Prodej stříbra je v případě fyzických osob osvobozen od daně z příjmu. Vánoční symboliku reprezentují například stříbrné medaile Ježíška, Panny Marie či sv. Josefa z dílny České mincovny, děti jistojistě potěší mince s motivem Ferdy Mravence, Julese Verna, Star Wars či Mickey Mouse a drahou polovičku stříbrné a zlaté medaile se znamením zvěrokruhu nebo stříbrné mince ze série „Crystal Coins“ s drobnými křišťály.

Starožitnosti a umění

Pokud mají vaši blízcí uměleckého ducha, není nic vhodnějšího, než je obdarovat nějakou drobnou starožitností nebo pěkným obrazem. Za dobrý peníz je k dostání řada děl od začínajících malířů, kterým akademici předpovídají slibnou budoucnost. Také, co se týče starožitností, netřeba hned sahat po tisícových částkách. Pěknou vázu, hrneček, brož či kapesní hodinky seženete celkem levně v leckterém starožitnictví. Jen mějte na paměti, že za starožitnosti se považují předměty starší 100 let. Relevantní jsou však také předměty z období 2. světové války, jejíž stoleté výročí se pomalu blíží.

Investice do vzdělání

Pokud vám záleží na finančním zdraví vašeho blízkého, rozhodně neprohloupíte, obdarujete-li jej bestsellerem o investování nebo kurzem finanční gramotnosti. Dárek je navíc vhodný jak pro středoškoláka, tak pro člověka výdělečně činného. Umět si zpracovat daňové přiznání, mít přehled o pojmech jako státní rozpočet, HDP či ekonomický cyklus, se totiž vyplatí v každém věku! Z knih doporučujeme například Myšlenkám k bohatství od Napoleona Hilla, která učí čtenáře, jak efektivně vydělávat peníze nebo kniha Inteligentní investor od Benjamina Grahama, nejvýznamnějšího investičního poradce 20. století.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.