Vzniká Asociace řidičů alternativních taxislužeb, chce vnést důležitý hlas do diskuze

Estimated read time 3 min read

Podpořit a spojit všechny řidiče alternativních taxislužeb nehledě na platformu, se kterou jezdí. Ale také přinést nový úhel pohledu do celospolečenské diskuze ohledně novelizace celého odvětví. To jsou cíle Asociace řidičů alternativních taxislužeb, která momentálně vzniká pod taktovkou samotných řidičů. Za přípravný výbor to zmínil řidič Blahoslav Tesárek.

Asociace by již brzy ráda zastupovala stovky alternativních taxikářů, kteří momentálně jezdí s Uberem nebo Boltem, případně kombinují jízdu pod dispečinkem a některou z alternativních služeb. Otevřena chce být i případným novým provozovatelům a pomoci chce také v rámci sdílení svých zkušeností při postupné úpravě legislativy směrem k digitalizaci a modernizaci celého odvětví. Jedním z klíčových témat Asociace je zjednodušení procesů pro udělení licence, například zrušení místopisných zkoušek v době aplikací a chytrých zařízení vybavených GPS navigacemi. Podle Tesárka takové sdružení momentálně chybí a současné propojování řidičů v rámci samovolně vznikajících komunit nemá potřebnou sílu ani potřebný mandát pro jakákoli jednání.

„Celé odvětví jde velice rychle dopředu a málokdo ty změny vidí do takového detailu jako my. Dokážeme navíc k jednomu stolu přivést jak celoživotního taxikáře, který dnes jezdí pod dispečinkem i aplikací, tak občasné řidiče. Všechny typy jsou potřeba a všichni mají k rozvoji taxikařiny co říci,“ vysvětluje Tesárek.

Asociace chce být konstruktivním partnerem pro státní a veřejnou správu, a to napříč regiony. Právě tady vidí jednu z velkých přidaných hodnot alternativních přepravců.

„V posledních měsících se nějak zapomnělo, že tu není jenom Praha, ale i ostatní města, kde mohou služby řidičů alternativních dopravců velmi dobře fungovat. Není důvod, proč by nemohly aplikace sloužit nejen obyvatelům Prahy, ale třeba Karlových Varů nebo Uherského Hradiště,“ vysvětluje Tesárek. „K tomu je však třeba mít sjednocené podmínky napříč republikou, aby se řidiči mohli plynule přesouvat tam, kde mají zrovna poptávku, a pomohli tak zajistit v regionech stejně kvalitní a dostupné služby, jako má hlavní město.“

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.