Za dům nebo byt z druhé ruky Češi zaplatí skoro 10 hrubých ročních příjmů

Estimated read time 4 min read

Ceny nemovitostí meziročně vzrostly napříč celou republikou. Kromě novostaveb se to týká i takzvaného „second hand“ bydlení – tedy domů a bytů, které jsou na trhu již deset a více let a míří ke svým novým majitelům. Přestože tento typ bydlení je stále levnější v porovnávání s novostavbami, rozhodně přestává platit, že by byl výrazně dostupnější.

Kolik peněz si musí lidé z jednotlivých krajů připravit právě na bydlení „z druhé ruky“, prodávané napřímo majitelem nemovitosti, zmapoval největší český server pro prodej nemovitostí bez makléře a jakékoli provize Bezrealitky.cz.

Zatímco průměrná mzda v celé České republice rostla meziročně o 8,6 %, ceny napřímo prodávaných domů a bytů se zvedly v průměru o 12 %. Celorepublikový průměr však nevypovídá o situaci v jednotlivých krajích, neboť například Praha se v posledních měsících zcela vymyká republikové statistice.

Přestože Pražané jako jediní v ČR mají průměrnou hrubou mzdu nad celorepublikovým průměrem, na bydlení by z ní šetřili nejdéle z celé České republiky. Nákup bytu nebo domu přímo od majitele sice patří k finančně nejvýhodnějším variantám, na rodinný dům v hlavním městě by bylo i tak potřeba neuvěřitelných 467 průměrných hrubých platů – tedy 39 ročních. Průměrnou cenu zvyšují především luxusní domy a vily přímo v centru města, po kterých je vysoká poptávka a ceny rostou úměrně s ní. Byty jsou v hlavním městě výrazně levnější, k nákupu průměrného bytu je potřeba 130 průměrných hrubých platů – tedy 11 ročních. V porovnávání s cenou novostaveb, udávanou developery, je nákup staršího bytu přímo od majitele asi o čtvrtinu levnější.

Jiná je situace ve středních Čechách, které se stále častěji stávají útočištěm pro ty, kteří si v hlavním městě byt nemohou dovolit. Pokud se Pražan rozhodne koupit nemovitost ve Středočeském kraji, bude mu stačit 10 celoročních hrubých platů pro nákup rodinného domu a necelých 6 celoročních hrubých platů pro nákup bytu.

Srovnání průměrných platů vzhledem k ceně nemovitostí zároveň ukazuje, že výrazně lépe než Pražané na tom nejsou ani obyvatelé Jihomoravského kraje. Pro ty jsou sice s ohledem na dobře dostupné vesnice výrazně levnější rodinné domy – průměrně stačí 14 celoročních hrubých platů, nicméně při shánění bytů by platili jen o jeden roční plat méně něž obyvatelé Prahy – tedy 10 celoročních hrubých platů.

Naopak nejdostupnější bydlení nalezneme v Ústeckém kraji, kde je možné získat nemovitost k bydlení již za necelé 4 celoroční hrubé mzdy a následně v kraji Moravskoslezském a Karlovarském, kde by bylo potřeba 51 měsíčních hrubých mezd, tedy lehce přes 4 celoroční hrubé mzdy.

„Na druhou stranu je pozitivní, že mimo Prahu na trhu s přímým prodejem nemovitostí neočekáváme žádné zásadní zemětřesení. Nemovitosti z druhé ruky se drží ve stabilní cenové hladině a čím více budou lidé využívat přímý prodej bez nutnosti započítávat do ceny nemovitosti provizi, tím lépe,“ uvádí Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky.cz.

Trhu s prodejem na přímo se přitom dařilo. V posledních třech měsících si lidé mezi sebou prodali o 75 % více nemovitostí než na začátku roku a tuto alternativu stále častěji upřednostňují před prodejem prostřednictvím realitních makléřů. Ti naopak hlásí, že počet nemovitostí v jejich nabídce klesá.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.