Zaměstnavatelé ztrácejí trpělivost. Na pracovníky z Ukrajiny čekají přes pět měsíců

Estimated read time 3 min read

Vládní program na rekrutaci pracovních sil z Ukrajiny se stává nefunkční. Zaměstnavatelé musí kvůli nízkým kvótám a zahlcení českého konzulátu ve Lvově čekat už více než pět měsíců, než budou jimi vybraní zaměstnanci na Ukrajině vůbec pozváni na konzulát k pohovoru. Hospodářská komora varuje, že pokud vláda neschválí zvýšení kvót a urychlené personální posílení konzulátu ve Lvově, program se zhroutí. Dnes o tom bude Hospodářská komora jednat na zasedání tripartity.

„Program je za současných podmínek nefunkční. Kvóty jsou nastaveny velice nízko a několikaměsíční čekání na příchod ukrajinských zaměstnanců do podniků je pro firmy nepřijatelné. Zaměstnavatelé kvůli českým úřadům ztrácejí trpělivost, protože vyvinuli hodně sil i prostředků pro nalezení vhodných uchazečů na Ukrajině, nyní ale nemohou organizovat svou výrobu a plnit zakázky, upozorňuje viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková s tím, že program Režim Ukrajina byl vládou schválen právě pro to, aby se předešlo zdlouhavým procedurám při udělování zaměstnaneckých karet. Program má také zmírnit hospodářské ztráty kvůli nedostatku zaměstnanců.

Služební zákon ale neumožňuje rychle přijmout další pracovníky konzulátu a tak zdlouhavý proces ze strany českých úřadů nyní způsobuje firmám další potíže. „Mezitím vybraní a domluvení zaměstnanci na ukrajinské straně ztrácejí zájem s potenciálním zaměstnavatelem spolupracovat a rozhodnou se pro jinou firmu nebo jinou zemi,“ upozorňuje Bartoňová Pálková.

Vláda původně schválila kvótu celkem 3800 žádostí o zaměstnaneckou kartu ročně, přičemž třeba v polovině prosince byla již vyčerpána kvóta pro duben 2017. Tyto limity jsou ale podle Hospodářské komory nízké, firmám se podle nejnovějších dat úřadů práce nedaří obsadit více než 130 tisíc volných pozic.

 

Hospodářská komora od spuštění programu v srpnu loňského roku již vyřídila 350 žádostí firem o 2257 pracovních sil. Největší poptávka je po obráběčích, svářečích, montážních dělnících, skladnících, obsluhách vysokozdvižných vozíků nebo řidičích nákladních vozidel, firmy ale postrádají také třeba švadleny, pekaře, pěstitele nebo tiskaře.

Zaměstnavatelé musí nejprve neobsazené pracovní místo nabídnout prostřednictvím Úřadu práce občanům ČR. Až tehdy, jakmile není volné pracovní místo ani po 30 dnech obsazené, je pozice zařazena do centrální evidence volných míst pro zaměstnaneckou kartu, a tudíž je možné ji nabídnout i uchazečům z Ukrajiny.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.