Srovnání cen zlata a poštovních známek

Estimated read time 5 min read

Většina investorů se v dobách finančních krizí uchyluje ke koupi zlata. Proč také ne, vždyť zlato je odjakživa považováno za jeden z mála kvalitních prostředků k uchování hodnoty. Většina investorů ale také zapomíná, jak vysoká je fluktuace ceny tohoto vzácného kovu. Tato fluktuace je ovlivněna mnoha důvody:

– Měnová politika (Monetary policy)

– Inflace/deflace (Inflation/deflation)

– Poptávka zpracovatelů z klenotnického průmyslu (Jewellery demand)

– Poptávka investorů (Investment demand)

– Aktivita centrální banky (Central bank activity)

– Geopolitika (Geopolitics)

– Chuť nebo nechuť riskovat při investování (Risk appetite or aversion)

– Úrokové sazby (Interest rates)

Žádný investor nedokáže tyto faktory ovlivnit, ani 100% předpovídat. Pokud nakoupí v době vysokých cen (což je například v těchto dnech, ceny jsou jedny z nejvyšších v historii, ale investiční poradci nadále doporučují nakupovat), tak se může stát, že pokud budete z nenadálých důvodů potřebovat urychleně hotovost, tak na této „investici se zaručeným zhodnocením“ výrazně proděláte. Ukažme si to na vývoji ceny zlata za posledních deset let. Z následujícího grafu je vidět, že se cena zlata v posledních deseti letech pohybovala kdekoliv mezi ca 1900 USD a 2300 USD za trojskou unci! Investoři, kteří nakoupili ve druhé půli roku 2011, se po odečtení inflace dodnes nedostali do plusu! A 10 nebo 15 let není z investorského hlediska krátká doba.

Graf: https://goldprice.org/spot-gold.html

Podívejme se na ceny zlata v delším období, řekněme 40 let. Cena tohoto drahého kovu (očištěná o inflaci) se začátkem roku 1980 pohybovala na více než 2 100 USD za unci a tuto hranici od té doby už nikdy nepřekročila. Cena v březnu 2024 se pohybovala kolem 2 200 USD. Ano, jsou mezitím období, kdy bylo zlato nízko a poté opět vyrostlo. V roce 2015 stálo například jen 1 100 USD, takže každý, kdo nakoupil, na tom slušně vydělal. „Jsem toho názoru, že zlato do kvalitního investičního portfolia určitě patří, jen je třeba si uvědomit všechna rizika spojená s ohromnou fluktuací ceny tohoto investičního produktu“ podotýká Radek Novák, který se studiu alternativních investic věnuje dlouhodobě.

Graf: https://graphics.thomsonreuters.com/11/07/CMD_GLDNFLT0711_VF.html

Jedním z „bezpečných přístavů“, ke kterým se investoři v dobách finančních a jiných krizí uchylují, jsou sběratelské předměty. Jejich hodnota není ovlivněna skoro žádným z výše uvedených bodů a jejich cena ve většině případů pouze roste. Do této skupiny patří poštovní známky, mince, bankovky, staré tisky, řády a vyznamenání, ale například i umění a předměty spojené s historií vojenství, skupinově nazývané militaria.

Ukažme si vývoj na poštovních známkách, které jsou nejrozšířenějším sběratelským koníčkem na světě se základnou více než 50 milionů sběratelů a cenově asi nejstabilnější. Poptávka po vzácných a kvalitních známkách je celosvětově hnána desítkami milionů sběratelů a je všeobecně známo, že tato poptávka již od začátku filatelie v padesátých letech 19. století převyšuje nabídku. Ano, převis poptávky nad nabídkou je zde již více než 180 let! A nejedná se jen o ty nejdražší známky. „Za investiční se dají požadovat i známky v hodnotě 200 nebo 300 EUR. Nejen ty v hodnotě desítek tisíc EUR. A to už si může dovolit opravdu každý investor“ uvádí Radek Novák, který provozuje web www.postovni-znamky.eu. Ukažme si vývoj ceny nějaké investiční známky za poslední desetiletí. Jako příklad vezměme americkou 5$ z roku 1902.

„Tato známka se dnes prodává za přibližně 1300 – 1400 USD v kvalitě „very fine“. V roce 2017 se dala koupit za 700 USD a v roce 2011 za 425 USD“ říká Radek Novák. Je třeba zdůraznit, že ceny v jednotlivých letech neskáčou nahoru a dolu, jako je to u zlata. Růst je poměrně stabilní již celá desetiletí. Dále pak uvádí: „Nejstarší doklad o prodeji, který se mi podařilo dohledat, je z roku 1966, kdy se tato známka v „extremely fine“ kvalitě prodala za 120 USD. Abychom ale porovnávali stejnou kvalitu, tak „very fine“ kvalita by v té době stála kolem 40 USD.“

Jen opravdu zkušení investoři, mezi něž určitě patří finanční guru Bill Gross, nebo miliardář Michael Dell, diverzifikují své investice do sběratelských předmětů, mezi něž poštovní známky patří, protože vědí, že jejich cena je ovlivňována jen velmi málo podněty a je hnána již po desetiletí nahoru výše zmíněným převisem poptávky nad nabídkou. „Dokud bude existovat střední a vyšší třída, tak budou existovat sběratelé, kteří budou tento trend nadále udržovat při životě. Takže se ze střednědobého hlediska asi nemusíme obávat nějakého propadu cen. Jsem přesvědčen, že ceny půjdou i nadále nahoru, neboť celosvětová střední třída stále roste. A to je základ sběratelství.“ uzavírá Radek Novák.

Autor: Radek Novák

Facebook: @vzacneznamky Youtube: https://www.youtube.com/@radeknovak1243


Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.