Český byznys láme další tabu, po Íránu jedou podnikatelé na Kubu

Estimated read time 2 min read

Hospodářská komora chystá doprovodnou podnikatelskou misi náměstka ministra zahraničních věcí ČR Martina Tlapy na Kubu. Jedná se o první novodobou podnikatelskou misi na Kubu, která by měla českým firmám v souvislosti se současnou politikou uvolňování na Kubě otevřít obchodní možnosti na kubánském trhu. Na čtyřdenní misi by podnikatelé měli odletět už 11. října.

 

„České firmy mají značnou výhodu. Mohou totiž navázat na historickou spolupráci s Kubou a dobré jméno českých výrobků,“ poznamenal prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, který českou delegaci na Kubu povede. Velký potenciál pro spolupráci mezi firmami obou zemí je podle něj v oblasti vědy a výzkumu, energetice, strojírenství, dopravě, potravinářství nebo cestovním ruchu. „Kuba představuje zemi, která potřebuje téměř vše,“ dodal Dlouhý, který mimo jiné projednával návštěvu Kuby na půdě Hospodářské komory ČR s velvyslancem Kubánské republiky Andrésem Leónem Carballem v půlce letošního září.

Hospodářská komora plánuje během mise uspořádat Česko-kubánské podnikatelské fórum, usiluje také o návštěvu centra genetického inženýrství nebo zóny volného obchodu Mariel. Ta se podle informací kubánské vlády bude výrazně rozšiřovat a zahraničním firmám nabídne četné příležitosti.

Podnikatelská mise může být pro podnikatele obou zemí důležitým krokem k vytváření nových obchodních vztahů. To je v souladu s trendem nastaveným Spojenými státy, kdy dochází od konce minulého roku k oteplování vztahu s Kubou. USA postupně zmírňuje obchodní embargo a po padesáti letech smějí mít americké podniky na Kubě své kanceláře. Barack Obama věří, že prohloubení kooperace by mohlo vést k větší otevřenosti země. O posilování vzájemné spolupráce jedná i Evropská unie.

 

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.