Umělecká díla v Muzeu nadace Louise Vuittona hlídá nový moderní systém

Estimated read time 4 min read

Společnost Siemens instalovala moderní systém ochrany uměleckých děl v Muzeu nadace Louise Vuittona. V extravagantní budově o rozloze 11 000 m2 navržené americkým architektem Frankem Gehrym zajišťuje systém Siemens vhodné klimatické podmínky pro umělecká díla a zároveň chrání exponáty i objekt před nebezpečím požáru.

Umělecká budova připomínající ledovec je zahalena až 46 metrů vysokými skleněnými plachtami. Obrovská vstupní hala vede do 12 výstavních galerií, z nichž každá má jiný tvar a velikost. Muzeum bylo otevřeno na konci října 2014 a vystavuje především umění 20. století.

Optimální klima i bezpečnost

Základem pro zachování hodnoty uměleckých děl v Muzeu nadace Louise Vuittona je udržování konstantní teploty 25 °C v celé budově, a to i navzdory výkyvům počasí. To zajišťuje geotermální systém vytápění a chlazení od firmy Siemens, který využívá regulátory nainstalované v podlaze.

Vytápění a chlazení je navíc řízeno intuitivním systémem řízení budovy Desigo Insight. Ten v kombinaci s automatizačními stanicemi PXC nabízí plně automatizovanou regulaci teploty a hydrometrii ve všech galeriích s cílem splnit požadavky týkající se exponátů. Desigo Insight disponuje přehlednou grafikou, prohlížečem tendencí, řízením alarmů, časovým plánováním, podáváním zpráv a analytikou usnadňující regulaci celé budovy a jejích funkcí.

Franck Valladeau, ředitel provozu v Nadaci Louise Vuittona, k tomuto dodává: „Tým Siemens docílil udržení teploty uvnitř budovy s využitím energie podzemní vody o teplotě 12 stupňů Celsia.“

Kromě toho je muzeum vybaveno systémem elektrické požární signalizace Siemens, který se skládá z ovládací ústředny Sinteso FS20, detekční ústředny STT20 a nasávacích hlásičů kouře. Přísné testy prokázaly jeho účinnost i v místnostech s velmi vysokými stropy, jakož i s ohledem na specifické vlastnosti tohoto typu budovy. Servisní smlouva Siemens zahrnuje i komplexní údržbu všech zařízení 24/7 – se zaručenou reakční dobou pouhé čtyři hodiny.

Siemens chrání památky i v Česku

Technologie Siemens chrání řadu významných památek také v České republice. Například originál jednoho ze zásadních dokumentů české státnosti, Zlaté buly sicilské, pomáhají uchovávat v optimálním prostředí v archivu Národní knihovny řídicí a regulační systémy Siemens. Systémy elektrické požární signalizace Siemens chrání pro změnu před požárem desítky památkově chráněných objektů, muzeí a galerií po celé republice, včetně hradů jako Karlštejn nebo Křivoklát, zámků Benešov nad Ploučnicí, Hradec nad Moravicí, Mníšek pod Brdy nebo Holešov.

„Obliba řešení zabezpečení památkových objektů požárními systémy Siemens nadále stoupá také díky technicky unikátním bezdrátovým hlásičům SWING, které jako jediné na českém trhu komunikují navzájem mezi sebou, čímž zcela odpadá instalace kabelových rozvodů k hlásičům a tím i značné náklady na zřízení kabelových tras v těchto objektech. Například na státním hradě Bouzov byl ověřen dosah signálu bezdrátových hlásičů, obvykle omezený na maximálně jedno podlaží, prodloužen z půdních prostor až o tři podlaží níže, bez potřeby natažení jediného metru kabelu v interiérech hradu,“ říká Michal Roubíček, senior technický specialista v divizi Building Technologies, Siemens ČR.

Foto: Pixabay.com

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.