Inovativní linka na zpracování starých lednic využijepřes 85 % materiálu

Společnost PRAKTIK system s.r.o., největší zpracovatel chladících zařízení a ostatních elektroodpadů v České republice, vystavěla novou technologii na likvidaci starých lednic. Firma na ni vynaložila 165 milionů korun. Nová linka nyní dokáže ročně zpracovat až 450 tisíc vyřazených lednic. Kromě zautomatizovaného systému nová technologie zajišťuje i lepší recyklaci plynů škodlivých životnímu prostředí.

„Předchozí linka uměla zachytit pouze freony. Nová linka zachytává veškerá nadouvadla včetně pentanu. Díky následnému dopracování plastů dokážeme zpětně využít více jak 85 % materiálů,“ říká Mgr. Lada Martinková, jednatelka firmy PRAKTIK system s. r. o., která se zpracováním a ekologickou likvidací lednic zabývá od roku 1994. Zpracování vysloužilých ledniček má největší podíl a to 50 % z celkově zrecyklovaných elektrospotřebičů v závodě. Společnost jako jediná v České republice a jedna z mála v Evropě dokáže pod jednou střechou dopracovat a dočistit z likvidovaných lednic také plasty, které tvoří více jak 20 % lednice.

Technologie jakou jinde v Česku nenajdete

Celková instalace nové technologie probíhala přibližně 1 rok, aniž by byl přerušen stávající provoz a zpracování. Automatický proces zpracování je monitorován dodaným softwarem a průběžně zaznamenává a vyhodnocuje provozní a legislativní hodnoty.

Dodavateli technologie jsou specialisté z oboru, společnosti ANDRITZ MeWA GmbH a Herco Kühltechnik Hermanns &Co.GmbH, které předtím dodaly své technologie největším zpracovatelům lednic v Evropě. Nová linka byla vystavěna v souladu nejpřísnějšího evropského standardu na zpracování chlazení WEEELABEX.

Za hranicemi Česka

PRAKTIK system s. r. o. cílí se svými službami ve zpracovatelském řetězci elektroodpadu nejen na domácí zákazníky. Schopnost zpracovat chladící zařízení a dopracovat z něj i plasty z ní činí významnou firmu i mezi zahraničními zákazníky.

Dodavatelé plastů z lednic či naopak odběratelé opětovně využitelných materiálů jsou zejména z Německa, Polska, Rakouska, Švédska, Itálie, Rumunska, Slovenska a dalších evropských států. „Na zahraničních trzích vidíme velký potenciál růstu pro to, abychom naše kapacity dostatečně zaplnili. Plastový materiál z České republiky zaplní naše kapacity pouze z 20 %, proto je pro nás velmi důležité nabízet nejlepší evropskou kvalitu zpracování a výstupy kvalitativně srovnatelné s primárním materiálem, aby naše služba byla pro evropský trh atraktivní a konkurenceschopná,“ dodává Mgr. Lada Martinková.

Další články

Další články autora

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.